Ruski sistem za daljinsko miniranje „Zemledelie“ posjeduje efektivni domet koji se kreće u rasponu od 5-15 kilometara i tom se prilikom iz lansirnih kontejnera, koja nalikuju na standardne višecijevne lansere raketa, lansiraju projektili koji nose inženjerijske mine nove generacije
Ruski inženjerski sistem za daljinsko miniranje „Zemledelie“ pokazao je su svoju snagu u ratu u Ukrajini. Može da minira površinu veličine šest fudbalskih terena za nekoliko minuta.
Inženjerski sistem za daljinsko miniranje „Zemledelije“ razvili su stručnjaci AD „Naučno-proizvodno preduzeće SPLAV“. Prvi put su „Zemledelie“ prikazane na paradi u čast 75. godišnjice pobjede u Velikom otadžbinskom ratu na Crvenom trgu, koja je održana 24. juna 2020. Krajem 2020. godine završena su preliminarna ispitivanja ovog sistema.
Spolja, sistem podsjeća na MLRS Grad i Tornado-G i, kao i oni, koristi municiju kalibra 122 mm, ali za „rudarstvo“ se koristi municija raketnog motora na čvrsto gorivo punjena raznim vrstama mina.
Sistem kompleksa:
- borbeno vozilo na oklopnoj šasiji KamAZ s osam točkova,
- transportno-utovarno vozilo sa kranom-manipulatorom
- transportno-lansirni kontejneri sa inženjerskom municijom.
Borbeno vozilo ima dvije jedinice sa po 25 projektila, opremljeno je satelitskim navigacijskim sistemom, kompjuterom i meteorološkom stanicom, koja omogućava prilagođavanje i uzimanje u obzir uticaja vremena na let projektila.
Operatori koji upravljaju ovim kompleksom mogu jednim plotunom da formiraju neprelazno minsko polje koje je sastavljeno od velikog broja mina različitog tipa. Sve mine koje koristi ovo sredstvo spadaju u novu generaciju ovog oružja, tačnije opremljene su adekvatnim samolikvidatorima koji poslije određenog vremena neutralizuju minu.
U skladu sa drugim protokolom Ženevske konvencije, svaka mina je opremljena programiranim samodestruktorima. Time se osigurava da minska polja neće biti vječna, već deaktivirana nakon određenog vremena bez ljudske intervencije.
Stvara minska polja na udaljenosti do 15 km
Minska polja stvorena ovim sistemom ometaju mobilnost i djelovanje neprijateljskih trupa na oklopna vozila.
Specifičnost ovog sistema je mogućnost lansiranja sa pedeset cijevi i mogućnost stvaranja minskih polja na udaljenosti do 15 kilometara za nekoliko minuta. Sistemi ispaljuju rakete koje rasipaju mine na određenoj lokaciji.
Ovaj sistem radi na principu višecijevnog raketnog bacača. ‘Vatra’ se vrši protivtenkovskom ili protivpješadijskom municijom koja se može programirati. Radi se o sistemima koji ispaljuju rakete koje rasipaju mine koje se zakopavaju u zemlju. Takođe, „Zemledelie“ može da vrši „kombinovano“ miniranje kada koristi i protivtenkovsku i protivpješadsku municiju. On može da posije mine, na primjer, u duboku pozadinu neprijatelja, tokom njegovog napada, kao i ispred trupa koje napreduju.
Treba napomenuti da se prevođenje mine u „borbeno stanje“ vrši odmah u trenutku kada je sistem postavi na zadatu lokaciju. Njeno aktiviranje i prodor nastaje kada kontaktni senzori reaguju na kretanje neprijateljske pješadije ili oklopnih vozila.
Ovaj sistem ima kompjuter koji trenutno pokazuje teritorije i mjesta na kojima su ‘postavljene’ mine. „Rudari“ imaju detaljnu kartu svih minskih polja, kao i specifične ‘šifre’ za njih. Mjesta na kojima se postavljaju mine mogu biti dignuta u vazduh. To se može desiti u slučaju da ruske trupe moraju da prođu kroz ovu teritoriju zbog određenih zadataka koje imaju tokom specijalne vojne operacije.
Brigade ukrajinskih oružanih snaga ne znaju gdje se nalaze mine. Zato im se ne isplati koristiti sisteme za deminiranje. Mine koje koristi sistem Zemledelie raznose oklopne transportere, tenkove i ljudstvo. Ovo može nanijeti veliku štetu neprijateljskim brigadama koje napreduju.
(IT mixer)
https://www.youtube.com/watch?v=1gFPFnuQmns