Ukrajinska vojska u ratu sa Rusijom suočila se sa mnogim iznenađenjima, a jedno od najsmrtonosnijima je bio jurišni helikopter Ka-52M Aligator

 

Ruski jurišni helikopter Ka-52M Aligator danonoćno je u svim vremenskim uslovima efikasno uništavao ukrajinska oklopna vozila. Ostaci ukrajinskih oklopnih vozila na bojnom polju naveli su ukrajinske zvabničnike, koji takve informacije obično drže u tajnosti, da se javno žale na ubistvenost Ka-52.

Kamov Ka-52 „Aligator“ (Hokum-B) je nadograđeni oblik originalne linije jurišnih helikoptera Ka-50 „Hokum“. Dok je Ka-50 koristio kokpit sa jednim sjedištem, najuočljivija razlika u novoj marki je kokpit sa dva sjedišta, jedan pored drugog.

Razvoj ovog jurišnog helikoptera započet je 1994. godine, koje je dovelo do prvog zabilježenog leta 25. juna 1997. godine. Ka-52, za razliku od svog prethodnika, uključuje novi radarski paket, dodatnog člana posade i potpuno novu oznaku, a manje-više zadržava isti oblik i funkciju. kao naoružanu sposobnost Ka-50.

Osim toga, platforma podržava okruženja za napade po svim vremenskim prilikama, dan/noć, zahvaljujući raznim nadogradnjama koje uključuju FLIR, TV nišanje, nišane na kacigi, laserski daljinomjer i radar antenu postavljenu na jarboL

Jurišni helikopter Ka-52 je najavljen kao oružana izviđačka i borbena platforma sposobna da preuzme uloge napada, podrške iz blizine (CAS), zaštite konvoja i oružanog patroliranja. Danas se smatra jednim od najsmrtonosnijih jurišnih helikoptera na svijetu.

 

Izvanredne performanse i naoružanje

 

Performanse uključuju maksimainu brzinu od 300 kmh sa brzinom krstarenja blizu 260 kmh. Domet trajekta je 1.100 kilometara sa borbenim radijusom od oko 460 kilometara. Njegov operativni plafon dostiže 5.500 metara.

AESA radar, koji ima Ka-52M, može da otkrije letjelice na udaljenosti od 15 kilometara, dok se zemaljski ciljevi veličine tenka mogu da otkriju na udaljenosti od 12 kilometara. Radar takođe sadrži GOES-451M – napredni optoelektronski sistem dugog dometa za detekciju i identifikaciju ciljeva.

Helikopter drži svoje oružje pod svojim kratkim sklopovima krila koji omogućavaju četiri uporišta ispod krila.

Ka-52 nosi top 2A42-1 kalibra 30 mm sa dvostrukim napajanjem i može ponijeti do 460 metaka. Dato je ograničeno pomicanje koje zahtijeva od pilota da pozicioniraju cijeli avion u smjeru vatre, ali se kaže da je ukupna preciznost bolja od one sa kupolom koji se vidi u drugim modernim jurišnim helikopterima.

Ka-52 nosi nekoliko raketa vazduh-zemlja kratkog, srednjeg i dugog dometa za gađanje oklopnih i zemaljskih ciljeva (ATGM). Kombinacija mrežnih mogućnosti i komunikacija visokog propusnog opsega omogućava Ka-52 da bude tamo gdje je najpotrebniji.

U režimu pravocrtne vidljivosti (LOBL), pilot označava metu na displeju prije lansiranja projektila. Projektil se zatim autonomno navodi do cilja, omogućavajući pilotu da promijeni smjer odmah nakon lansiranja.

Ka-52M Aligator
Ka-52M Aligator

U režimu Beyond Visual Range (BVR), pilot lansira projektil sa poznatim koordinatama cilja, bez vizuelnog kontakta sa metom. Projektil kontinuirano emituje video u letu, pogađajući metu bez ikakve dalje akcije pilota. Napad projektila može biti prekinut u bilo kom trenutku, kada projektil skrene sa kursa i sam se ouništi.

Ukratko, izvanredne performanse Ka-52 mogu se pripisati kombinaciji senzora i projektila dugog dometa. Zajedno, oni omogućavaju Ka-52 helikopteru da gađa ukrajinska oklopna vozila, a da ne dođe u domet prenosivih raketnih bacača (MANPADS).

Izvanredna karakteristika Ka-52M, najnovije varijante Ka-52, je njegova sposobnost integracije sa sistemom komandovanja na bojnom polju, što olakšava razmjenu podataka sa dronovima, kao i sa drugim helikopterima i avionima.

 

Kako se štiti na bojnom polju?

 

Jurišni helikopter posjeduje i paket napredne avionike za mjere samoodbrane kao što su veliki difuzori izduvnih gasova i dispenzeri baklji postavljeni na vrhove krila, što poboljšava preživljavanje na bojnom polju.

Svaki pilot ima i K-37-800M katapultirajuća sjedišta koja apsorbuju udarce. Svaki pilot može upravljati aspektima kontrole leta helikoptera. Komplet avionike je potpuno moderan (kompletan sa visokim nivoom automatizacije za smanjeno opterećenje posade), a paket naoružanja fleksibilan za podršku širokom spektru naoružanja.

Alligator ima zaštitnu marku helikoptera Kamov, koaksijalni raspored glavnih rotora (2 x sistema sa tri lopatice) koji eliminišu potrebu za jedinicom repnog rotora za suprotstavljanje (ovo je takode donekle povećalo preživljavanje na bojnom polju). Ove glavne rotore pokreću 2 x Klimov VK-2500 serija turboosovinskih motora koji podržavaju „vruće i visoke“ operacije, kao i usluge po hladnom vremenu.

Činjenica da Ka-52 rade bez straha da će biti oboreni od strane ukrajinskih lovaca povećava njihovu smrtonosnost.

Ruski sistemi protivvazdušne odbrane (S-300, „Buk-M3“ i „Pancir“) sprečavaju ukrajinske lovce da napadaju helikoptere Ka-52 sa srednje visine, a ruski lovci Su-35S i Su-30SM sprečavaju približavanje niskoletećih MiGova 29 i Su 27 na bojnom polju.

(IT mixer)