Ilon Mask ima svoj vlastiti supertajni režim vozača – “Elon Mode” , koji omogućava vožnju bez ruku u Teslinim vozilima

 

Skriveni mod je otkrio Teslin softverski haker poznat na mreži kao @greentheonly, koji tu funkciju naziva „Elon Mode“. On je otkrio tajnu postavku u Teslinim vozilima koju kompanija može da  omogući i koja omogućava vozaču da koristi Tesline napredne sisteme pomoći vozaču, koji se prodaju kao Autopilot i Full Self-Driving, bez zadržavanja svojih ruku na volanu na duži vremenski period.

Kada Tesla vozilo ima omogućen ovaj način rada, on eliminiše ono što vlasnici automobila nazivaju “zanovijetanjem”. Istraživač je ovoj osobini dao nadimak “Elon Mode”, ali to nije interna nomenklatura kompanije za nju, rekao je.

On je godinama testirao karakteristike Teslinih vozila i vlasnik je Tesla Model X. Takođe je redovno prijavljivao greške kompaniji i zaradio je desetine hiljada dolara od podnošenja uspešnih Teslinih nagrada za greške. Inače je otkrio da Tesla između ostalog može da vam onemogući korišćenje električnih sjedišta ili središnje kamere u Modelu 3 prije nego što je službeno aktivirano.

carVertical banner - sponsored

Nakon što je pronašao i omogućio „Elon Mode“, greentheon se samo odvažio da testira sistem i objavio neke grube snimke tog poduhvata. Nisu podijelili kako postavka ili način rada izgledaju na ekranu, ali tvrde da je to stvarno.

 

FSD – Teslin napredni sistem

 

Haker je otkrio da automobil nije zahtijevao nikakvu pažnju od njih dok je koristio Teslin softver za potpuno samostalno upravljanje (FSD). FSD je Teslin napredni sistem za pomoć vozaču zasnovan na viziji koji je u beta fazi, ali je trenutno dostupan svima koji su platili čak 15.000 dolara za tu opciju.

Softver je bio predmet interno procurelog izvještaja prošlog mjeseca koji ukazuje da je FSD imao hiljade pritužbi kupaca na naglo kočenje i naglo ubrzanje. Korisnici FSD-a takođe su podložni čestim guranjima, a ponekad se čini da zahtijeva dovoljno sile koja bi mogla nenamjerno da isključi sistem.

Haker bijelih šešira” rekao je u intervjuu direktnom porukom da “osim ako ne radite u Tesli ili na drugi način imate pristup relevantnim bazama podataka u kompaniji,” ne postoji način da se zna koliko automobila ima “Elon Mode” dostupan danas.

Istraživač bezbjednosti, koji je otkrio “Elon Mode” i čiji identitet je poznat Tesli, zatražio je da ostane pod pseudonimom, navodeći zabrinutost za privatnost.

 

Maskovo obećanje, ludo radovanje

 

Tesla danas ne nudi samovozeće vozilo. Izvršni direktor Ilon Mask obećao je da će isporučiti samovozeći automobil od 2016. godine i rekao je da će Tesla moći da završi demo vožnju širom Sjedinjenih Država bez ljudske intervencije do kraja 2017. godine.

Umjesto toga, Tesla sistemi za pomoć vozaču zahtijevaju od čovjeka da bude pažljiv i spreman za kočenje ili upravljanje u svakom trenutku.

Obično, kada vozač Tesle koristi Autopilot ili FSD (ili njihove varijacije), vizuelni simbol treperi na ekranu osjetljivom na dodir kako bi podstakao vozače da u čestim intervalima primenjuju otpor na volan. Ako vozač ne uhvati volan, zviždanje eskalira do zvučnog signala. Ako vozač i dalje ne primijeni obrtni moment na volanu u tom trenutku, vozilo može privremeno onemogućiti upotrebu autopilota do nekoliko nedjelja.

Mask je u tvitu prošle godine u decembru rekao da će u januaru ukloniti “zanovijetalo” za barem neke vlasnike Tesle. Taj plan se nikada nije ostvario. Do aprila 2023. godine, Mask je u tvitu rekao: “Postupno ga smanjujemo, proporcionalno poboljšanoj sigurnosti”.

 

Greentheonly na kraju dodaje da je Teslin softver ipak bezbjedniji nego ikad u odnosu na 2017. kada je haker prvi put počeo da ga provjerava. Uprkos njihovoj sposobnosti da dosljedno zaobiđu Teslinu bezbjednost, greentheonly tvitovi pokazuju da nivo brige koju Tesla ulaže u svoj softver rijetko se može vidjeti u poređenju s drugim automobilima, i to je „lijepa zagonetka koja postaje sve bolja“.

(IT mixer)