Ako posjedujete ili ste razmišljali o kupovini Samsung TV-a u posljednjih 5 godina, vjerovatno ćete u specifikacijama primjetiti pojam PQI. Sada, postoji neka zabluda kada je u pitanju PQI u odnosu na to kako je on izjednačen sa Hz ocjenom koju drugi proizvođači koriste za ocjenu kvaliteta svojih TV ekrana.
To je upravo ono što ovdje gledamo, tako da možemo zaboraviti ideju da PQI i Hz rade jedan pored drugog, jer u stvari, iako se oba odnose na kvalitet slike, ne mogu se upoređivati.
Viši PQI ne mora nužno biti jednak velikom broju Hz.
Na šta treba obratiti pažnju prilikom kupovine televizora
Kada kupujete TV, obratite pažnju na Hz i PQI specifikacije koje vidite, ali ne smijete brkati jedno s drugim. PQI skala se kreće u rasponu od 900 do 4700 i Hz u rasponu od 60 do 120 i dok će vam gornji kraj jedne vjerovatno dati gornji kraj druge, njihovo poređenje zapravo ne podliježe preispitivanju.
Termin „PQI“ uveo je Samsung. Akronim je skraćenica za „Picture Quality Index“ i namijenjena je za zamjenu CMR vrijednosti (Clear Motion Rate). To je, između ostalog i rezolucija, oblik ekrana i brzina osvježavanja. Što je veći PQI naveden u modelu, to je, prema Samsungu, bolji kvalitet slike uređaja. Uređaj s PQI od 1.400 bi stoga trebao predstavljati bolju sliku od TV-a s PQI 1.100. Međutim, sama vrijednost je prilično kontroverzna, jer niko zapravo ne može provjeriti kako se izračunava PQI u slučaju posebnog uređaja.
Ono što mislimo pod tim može se objasniti činjenicom da ako biste uradili direktno poređenje PQI sa Hz, vidjeli biste da se svi Samsung televizori koji su imali PQI između 900 i 3300 smatraju u rasponu od 60Hz, dok PQI između 3400 i 4700 odgovara 120Hz.
Ne miještati babe i žabe
U suštini, PQI skala uključuje niz faktora koji uključuju broj frejmova/sličica u sekundi (FPS), smanjenje šuma, boju, rezoluciju slike i performanse boja. Hz se, s druge strane, odnosi samo na brzinu osvježavanja FPS-a, tako da ne možete stvarno izjednačiti jedno s drugim.
Pročitajte još: Samsung uvodi HDR10+ Gaming standard za monitore i TV
Jedini način na koji možete napraviti direktno poređenje sa Hz je da pogledate samo FPS performanse TV-a, što je samo jedan dio onoga što čini PQI rezultat. Viša PQI ocjena će naravno značiti da će ukupne specifikacije ekrana TV-a biti veće, što može značiti veći Hz, ali to nikako nije zagarantovano.
Dakle, kao što možete vidjeti, ocjene Hz i PQI nemaju baš toliko veze jedna s drugom, tako da ne biste trebali automatski zaključiti da veći PQI znači veću stopu FPS-a, jer često i nema. To su zasebne skale koje opisuju različite stvari i kao takve ne bi ih trebalo poistovjećivati ni izbliza koliko ih miješaju kupci televizora.
Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.