Kompanija Computer Disposal Limited (CDL) pomoću podataka sa Google-ovih pretraga u Velikoj Britaniji otkrila da korisnici s tog područja najviše ilegalno skidaju WinRAR softver, koji dolazi besplatno u određenoj mjeri i za punu verziju treba platiti tek par američkih dolara

 

Iznenadilo ih je da je WinRAR softver koji pirati najviše vole jer kad biste bilo koga upitali koji se softver najviše „skida“ na piratskim web stranicama i platformama, velika većina bi odgovorila da je riječ o nekom od popularnih Adobe proizvoda ili Microsoft Office-a.

Do tog se saznanja stiglo pretragom ključnih riječi kao „torrent“ i „download free“. Naravno, u CDL-u su bili pedantni pa uključivali imena raznog softvera kako bi mogli da vide konačne rezultate.

Takođe, iako je WinRAR na prvom mjestu, među 20 koji se najviše „skidaju“ je čak 18 Adobe proizvoda. Ništa čudno, softver te kompanije većini „smrtnika“ je preskup.

Zanimljivost je i da WinRAR dolazi s testnim periodom od 40 dana, a u velikoj većini slučajeva to se nastavlja unedogled, što sugeriše da nije potrebno piratizovati nego ga preuzeti sa zvanične stranice i funkcionisaće besprijekorno, plus developeri će ipak imati određenu korist od toga.

Nakon ovih saznanja, išlo se dalje pa su otkrili da je WinRAR softver koji se „skida“ najviše ne samo u Velikoj Britaniji već u cijelom svijetu.

A na svjetskom nivou svoj prostor među „najskidanijim“ softverom našli su Malwarebytes i Kaspersky Security Cloud, koji su takođe besplatni.

Ipak, ironija cijele ove priče jeste da većina tog softvera koji se „skida“ dolazi s malware-om. To korisniku na kraju stvara veće probleme nego da se odlučio za legalnu verziju.

(ICT Business)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.