Od kada je Google 2014. godine preuzeo DeepMind, kompanija koja se bavi vještačkom inteligencijom postala je sve više integrisana u Googleove operacije, izgubivši pritom znatan dio svoje prvobitne autonomije. Ova promjena izazvala je unutrašnje sukobe, naročito u vezi s angažmanom kompanije u vojnim ugovorima. Veliki broj zaposlenih u DeepMind-u izrazio je zabrinutost zbog ovog pravca.
Spor se odnosi na Projekt Nimbus, ugovor vrijedan 1,2 milijarde dolara u kojem Google, zajedno s Amazonom, pruža usluge i alate zasnovane na vještačkoj inteligenciji izraelskoj vojsci. Smatra se da ove usluge koriste tehnologiju razvijenu u DeepMind-u. U maju ove godine, 200 zaposlenih u DeepMind-u potpisalo je pismo u kojem izražavaju zabrinutost zbog Googleovih ugovora s vojnim organizacijama, naglašavajući etičke dileme koje iz toga proizilaze.
Otpor zaposlenih prema Projektu Nimbus
Iako se za Projekt Nimbus prvi put čulo 2023. godine, otpor zaposlenih je eskalirao u 2024. godini. U aprilu su se pojavili izvještaji da je Google otpustio 28 zaposlenih koji su učestvovali u protestima protiv ovog projekta. Tenzije su nastavile da rastu, a neki događaji ostali su skriveni od javnosti. Na primjer, nedavni izvještaj časopisa TIME otkrio je postojanje pisma zaposlenih koje je ostalo bez odgovora od strane rukovodstva Googlea već tri mjeseca. Zaposleni su izrazili frustraciju zbog nedostatka konkretnih odgovora.
Zaposleni u DeepMind-u su posebno zabrinuti zbog mogućnosti da njihova tehnologija vještačke inteligencije bude korišćena u vojne svrhe. U pismu koje su potpisali navodi se: „Bilo kakva uključenost u vojne svrhe i proizvodnju oružja podriva našu poziciju kao lidera u etičkoj i odgovornoj vještačkoj inteligenciji i suprotna je našoj misiji i izjavljenim AI principima.“ Takođe kritikuju Google zbog nejasnoća u vezi sa Projektom Nimbus, strahujući da projekt uključuje klauzule koje omogućavaju korišćenje njihove tehnologije u vojne svrhe.
Gubitak autonomije DeepMind-a
Integracija DeepMind-a u Google značajno je umanjila njegovu nezavisnost, naročito nakon spajanja s Google Brain-om 2023. godine, kada je formiran jedinstveni tim fokusiran na vještačku inteligenciju. Ovo spajanje uslijedilo je nakon što je DeepMind neuspješno pokušao da povrati dio svoje autonomije. Sada, DeepMind podliježe širim Googleovim etičkim politikama, koje dozvoljavaju razvoj tehnologija koje mogu nanijeti štetu ako „koristi značajno premašuju rizike“. Međutim, ostaje nejasno kako Google donosi ove etičke odluke.
Portparol Google-a pokušao je da umanji zabrinutost oko Projekta Nimbus, navodeći da projekat „nije usmjeren na visoko osjetljive, klasifikovane ili vojne radne zadatke relevantne za oružje ili obavještajne službe“. Ipak, zaposleni u DeepMind-u osjećaju da više nemaju uticaja na smjer kompanije. Jedan zaposleni rekao je za TIME: „Iako DeepMind možda nije bio sretan što radi na vojnoj AI ili odbrambenim ugovorima u prošlosti, mislim da to sada više nije naša odluka.“
Nesigurnost u vezi s korišćenjem Google DeepMind-ove AI
Poznato je da Izrael i njegovo Ministarstvo odbrane imaju pristup Googleovom Cloud softveru, koji uključuje tehnologije zasnovane na vještačkoj inteligenciji. Takođe postoje izvještaji da SAD vrše pritisak na Izrael da kupuje tehnologiju vještačke inteligencije od Google-a i Amazon-a. Iako Google tvrdi da se njihov softver ne koristi u vojne svrhe ili za proizvodnju oružja, zaposleni nemaju načina da potvrde te tvrdnje, što dovodi do stalnih sumnji i zabrinutosti u vezi s tim kako se njihov rad zapravo koristi.
(IT mixer)