Aditya-L1 misija bi mogla da pruži informacije o tome kako solarna radijacija i razne solarne aktivnosti utiču na komunikacione sisteme, satelite i energetske mreže

 

Ima desetak dana kako je Chandrayaan-3 sletio na Mjesec, a već je pokrenuta nova misija – Aditya-L1. Svemirska agencija Indije lansirala raketu za istraživanje Sunca.

Aditya-L1 je koronografska letjelica za proučavanje solarne atmosfere, dizajnirana i razvijena od strane Indijske organizacije za istraživanje svemira (ISRO) i raznih drugih indijskih istraživačkih instituta. On će da kruži na udaljenosti od oko 1,5 miliona km od Zemlje u orbiti oko L1 Lagrange tačke između Zemlje i Sunca gdje će proučavati solarnu atmosferu, solarne magnetne oluje i njihov utjecaj na okolinu oko Zemlje.

Aditya-L1 će putovati 1496 km tokom četiri mjeseca. Letjelica zatim treba da stige do L1 Lagranžove tačke između Sunca i naše planete. Lagranžova tačka je mesto ravnoteže između dva masivna orbitirajuća tela gde se objekti obično zadržavaju, čime se minimizira potrošnja goriva svemirske letelice. Letelica će ostati u orbiti kako bi prikupila određene podatke. Ti podaci mogli bi da pomognu naučnicima da shvate zašto je spoljni sloj Sunca vreliji od njegove površine.

 

Istraživanje aktivnosti Sunca

 

Takođe, naučnici se nadaju da bi misija mogla da pruži informacije o tome kako solarna radijacija i razne solarne aktivnosti utiču na komunikacione sisteme, satelite i energetske mreže. Kada bi razumjele te promjene i efekte, svemirske kompanije i agencije mogu bolje zaštititi satelite u orbiti.

Na primjer, ako naučnici mogu da predvide velike količine energije i čestica koje Sunce izbacuje iz svog prvog sloja, mogu obavijestiti operatere kako bi isključili napajanje njihovih satelita prije nego što se to dogodi. Takođe, naučnici se nadaju da će Aditya-L1 moći da istraži ponašanje solarnog vjetra i kako aktivnost Sunca može dugoročno uticati na klimu Zemlje.

“Uvjerili smo se da ćemo imati jedinstveni set podataka koji trenutno nisu dostupni iz drugih misija. To će nam omogućiti da razumijemo Sunce, njegovu dinamiku, kao i unutrašnju heliosferu. To je važan element za savremenu tehnologiju, kao i aspekte svemirske vremenske prognoze” , rekao je Sankar Subramanian, glavni naučnik misije.

Indija već ima nekoliko drugih misija planiranih za naredne godine. Indija sarađuje sa Japanom kako bi do 2025. godine poslala svemirsku letjelicu i rover da istražuju južni pol Mjeseca. Prije toga, sljedeće godine Indija planira da lansira letjelicu za posmatranje Marsa i Venere.

 

Ciljevi misije

 

Glavni naučni ciljevi Aditya-L1 su:

  • Posmatranje dinamike Sunčeve hromosfere i korone
  • Studije hromosferskog i koronalnog zagrijavanja, fizike djelomično ionizirane plazme, izbacivanja koronalne mase (CME) i njihovog porijekla, koronalnog magnetskog polja i mehanizama prenosa topline, te razmjene baklji
  • Promatranje okruženja fizičke čestice oko njenog položaja
  • Određivanje slijeda procesa u više slojeva ispod korone koji dovode do solarnih erupcija
  • Pokretači svemirskog vremena, te porijeklo, sastav i dinamika solarnog vjetra

(IT mixer)