Naučnici su dobili veliku količinu podataka posmatrajući uticaj Sunca na signale između prve kineskog sonde na Marsu Tianwen-1 i sonde Evropske svemirske agencije (ESA), što će pomoći istraživačima da proučavaju svemirsko okruženje blizu Sunca i njegov uticaj na komunikacije dubokog svemira

 

Kineski orbiter Tianven-1 je zajedno sa Mars Express-om iz Evropske svemirske agencije, pomogao je solarnim naučnicima da saznaju više o tome šta se dešava u blizini Sunca.

Krajem septembra, komunikacija između kineskog rovera Zhurong Mars i Zemlje počela je djelomično ili potpuno da nestaje zbog poremećaja uzrokovanih sunčevim zračenjem, koje je uzrokovano fenomenom poznatim kao „nestanak Sunca“, kada Zemlja i Mars padaju s obje strane Sunce u skoro pravoj liniji.

Pročitajte još: Ima li života na Marsu?

Tokom nestanka struje, kineska orbiter za Mars nastavio je svoje posmatranje zajedno sa ESA-inim orbiterom Mars Express. Periodično prenoseći radio signale sa dva orbitera na Zemlju, naučnici iz više zemalja koristili su više od deset radio teleskopa da posmatraju signale pod uticajem Sunca, dobijajući veliku količinu podataka.

Tokom tranzita, Tianven-1 i Mars Exspress su slali česte signale, omogućavajući radio-teleskopima na Zemlji da ispitaju pod kakvim su uticajem bili ti signali.

Rad koji je nedavno objavljen u žurnalu Astrofizički zapisi (Astrophisical Journal Letters) otkrio je da je 9. oktobra 2021. godine, kada je tačka projekcije crvene planete blizu Sunca bila udaljena od centra Sunca 2,6 puta više od solarnog radijusa, nasilan solarni udar nazvan koronalno izbacivanje mase ( CME) izazvao primetne smetnje u periodu od 10 minuta.

Takođe, otkriveni su koronalni talasi u blizini tačke projekcije, što je fenomen koji odražava kako magnetna polja ograničavaju solarne vjetrove, pokazala je studija koju su sproveli naučnici Kineske akademije nauka.

Naučnici su takođe identifikovali primarni solarni vjetar velike brzine kada se CME gasio. Sunčev vjetar velike brzine otkriven je mnogo bliže suncu nego što se očekivalo, pokazala je studija.

Kineska misija Tianven-1 na Mars, koja se sastoji od orbitera, lendera i rovera, lansirana je 23. jula 2020.

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.