Naučnica NASA-e Heder Grejem proučava Mars u potrazi za životom i otkriva odgovor na jedno od glavnih pitanja – ima li života na Marsu?

 

Na najčešće postavljeno pitanje ima li života u svemiru, tačnije na Marsu, u videu, kojeg možete pogledati na kraju vijesti, odgovara NASA-ina naučnica Heder Grejem.

„Trenutno postavljamo instrumente na površinu Marsa koji nam mogu pomoći da razumemo ove potencijalno useljive lokacije i možemo da postavljamo dublja pitanja o potencijalu nastanjivanja ovih stjenovitih jezgara“, kaže Grejem, koji radi kao astrobiolog u NASA-inom Centru za svemirske letove Godard u Merilendu.

U svom istraživanju, fokusirala se na razvoj alata i tehnika koje mogu pomoći u identifikaciji dokaza o živim sistemima koji bi mogli imati biohemiju drugačiju od života na Zemlji, takođe poznat kao agnostički biopotpisi.

NASA do sada nije pronašla nikakve dokaze o životu, ali smo pronašli mnogo dokaza da je Mars mogao da podrži život u prošlosti“, objasnila je Grejem. Iako zvuči nevjerovatno, postoji mnogo dokaza da je na Marsu nekada postojao ogroman okean i atmosfera koja je mogla da podrži život.

Krater Jezero širok 45 kilometara nekada je bio poplavljen vodom i imao je riječnu deltu, zbog čega je izabran za mjesto NASA-inog rovera „Perseverance“. Njegova misija je bila da prikupi uzorke tla koji bi mogli da rasvijetle budućnost Marsa i, možda, otkriju tragove drevnog života.

 

Znaci života na dnu jezera?

 

Naime, kako objašnjava Grejem, prije otprilike 4 milijarde godina riječni kanali u jezeru su se izlivali preko zidova kratera i stvarali jezero. Istovremeno su ga napunili mineralima gline iz okoline. Ako je mikrobiološki život postojao u jezeru tokom ovih „vlažnijih“ marsovskih vremena, znaci tog života bi mogli ostati na dnu jezera ili sedimentima obale.

Naučnici vjeruju da je voda nestala sa Marsa, kada je ta planeta izgubila svoje magnetno polje (kao što ima Zemlja), prije oko četiri milijarde godina.

Bez atmosfere, ništa nije spriječilo da voda sa Marsa ispari i zatim se izgubi u svemir. Ovo zračenje je takođe onemogućilo postojanje života na površini Marsa, objašnjava Grejem.

Međutim, to ne znači da na Marsu trenutno nema tečne vode. Grejem ističe da postoji šansa da se ispod površine Marsa krije tečna voda. A ako ima tekuće vode, postoji šansa za život. Ne samo za vanzemaljski život, već i za potencijalne buduće ljudske misije na Crvenu planetu.

Postoje mjesta koja su potencijalno useljiva, poput dubokog podzemlja. Postoje mjesta pod zemljom koja bi mogla da sadrže tečnosti ili organizme koji bi mogli da žive i koja bi bila zaštićena od zračenja koje je toliko štetno na površini, objasnila je Grejem.

Dakle, ima li života na Marsu? Još ga nismo pronašli, ali imamo još mnogo Marsa za istraživanje.

(space.com)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.