Najveća briga javnosti će svakako biti kako će ovaj AI alat „Genesis“ da se nosi sa dezinformacijama, odnosno kako će da odredi pouzdane od netačnih informacija
Google razvija AI alat – kodnog naziva “Genesis” – koji će moći pisati članke vijesti i kreirati naslove. Google se obratio velikim novinskim organizacijama – uključujući News Corp, matičnu kompaniju New York Posta i Wall Street Journal-a – kako bi im predstavio prednosti svog AI alata.
Google je naglasio da njegov AI alat neće zamijeniti urednike i digitalne novinare koji su trenutno zaposleni.
“Naš cilj je da novinarima damo izbor da koriste ove nove tehnologije na način koji poboljšava njihov rad i produktivnost, baš kao što činimo pomoćne alate dostupnim ljudima u Gmailu i Google dokumentima”, rekao je potparol Google-a za The Post.
Prema navodima osobe koja je prisustvovala ovim sastancima, Genesis može da napravi novinski tekst iz dostavljenih podataka, bilo da se radi o trenutnim događajima ili drugim vrstama informacija.
Novinari su, međutim, bili skeptičniji. Neki rukovodioci koji su prisustvovali prezentaciji rekli su da je plan za proizvod „uznemirujući“ i prešutili ljudski napor koji je potreban da se napišu „tačne i viješte vijesti“, objavio je New York Times.
Dezinformacije – problem za sve AI alate
Microsoft-ova generativna AI tehnologija Bard, odmah nakon debitovanja na Twitter-u, uhvaćena je kako širi dezinformacije. Takođe, neki prethodni pokušaji automatskih generisanja vijesti nisu prošli dobro. CNET je morao da napravi ručne korekcije, nakon što je otkrio velike greške u 77 automatski generisanih tekstova vezanih za finansije.
Gizmodo io9 je objavio tekst o Star Wars-u, koji je bio pun grešaka. Krivac je bio „Gizmodo Bot“. Io9 zamjenik urednika, James Whitebrook, naveo je da urednički tim nije imao nikakve veze sa objavom tog teksta, tako da nisu imali ni šansu da naprave korekcije prije nego što je tekst pušten u javnost.
Google-ov AI alat će sigurno izazvati zabrinutost i kod novinara koji već decenijama pišu svoje članke. Neke novinske organizacije, uključujući The Associated Press, već dugo koriste vještačku inteligenciju za generisanje priča o stvarima, uključujući izvještaje o korporativnoj zaradi, ali oni ostaju mali dio članaka servisa u poređenju s onima koje generišu novinari.
Iako je očigledno da sve više kompanija pokušava da automatizuje pisanje tekstova, novinari širom svijeta još ne moraju da brinu. Proći će još neko vrijeme prije nego će mašine moći da ih u potpunosti (uspješno) zamjene. Trenutno su u stanju da napišu inspirativne i zanimljive tekstove, ali prije objave neko mora da ih rediguje i provjeri tačnost iznesenih podataka.
(IT mixer)