Postoje specifične situacije u kojima ručno pokretanje antivirusnog programa može biti korisno

 

Da biste se sami uvjerili u efikasnost antivirusnog programa koji koristite, preuzmite Eicar test datoteku i vidjećete svoj antivirusni program u akciji, koji obavlja posao sam bez otvaranja ili ručnog pokretanja i skeniranja.

Ova funkcija antivirusnog programa je poznata pod sljedećim terminima: pozadinsko skeniranje, zaštita u realnom vremenu, lokalna zaštita, skeniranje na zahtjev itd.

Drugim riječima, ne morate ručno da pokrenete skeniranje jer je antivirusni program već uradio isto i provjerio svaku novu datoteku koja je stigla. Istovremeno, antivirusni program je upoznat sa svim softverom koji pokrećete unutar operativnog sistema. On radi cijeli posao bez potrebe da ga podsećaju.

Većinu vremena, aktivnost antivirusnog programa se odvija na način opisan u pozadini. Međutim, postoje situacije u kojima ručno pokretanje antivirusnog programa može biti korisno.

 

Ovo su vrlo specifične situacije koje predstavljamo u nastavku:

 

Instalirali ste antivirusni program

Kada prvi put instalirate novi antivirusni program, on će odmah da skenira cijeli sistem. Ako se to ne dogodi automatski, obavezno ručno pokrenite navedeno skeniranje. Ovo omogućava antivirusnom programu da provjeri zdravlje vašeg računara i osigura da nema virusa ili drugog zlonamjernog softvera koji vreba u neotvorenim datotekama na vašem disku. Nakon što se skeniranje završi, antivirusni program će se uvjeriti da je sve u redu sa vašim sistemom.

Provjera latentnih virusa koji ranije nisu primjećeni

Antivirusni programi koriste tzv datoteke „definicije“ koje se redovno ažuriraju. Oni sadrže katalog identifikovanog malvera i vaš antivirusni program zapravo upoređuje sadržaj programa koje pokrećete na računaru sa navedenim katalogom da bi provjerio da li postoje podudaranja.

U nekim situacijama može se desiti da u vašem sistemu postoje latentni virusi koji „spavaju“ unutar izvršne datoteke i čekaju da se ona pokrene. Može se desiti da ih antivirusni program ponekad preskoči, a najčešće je to zbog činjenice da malver pretnje, tj. njihovi kodovi se stalno mijenjaju i može se desiti da datoteka „definicije“ još ne sadrži nove kodove malvera koji su se pojavili.

Kao korisniku, teško nam je da intuitivno saznamo ove informacije, pa posle određenog vremena uvek možete da pokrenete ručno skeniranje antivirusnog programa, koji će u tom slučaju vjerovatno primijetiti latentni virus na disku. Naravno, ako pokušate da otvorite zaraženu izvršnu datoteku bez prethodnog skeniranja, antivirusni program će je otkriti i upozoriti vas na to jer je uvek aktivan u pozadini.

Želite dodatnu potvrdu situacije

Kao korisnik, uvijek treba da imate aktivan samo jedan antivirusni program jer rad nekoliko njih u pozadini može poremetiti njihovu efikasnost i to može da izazove probleme na računaru. Ako i dalje želite da pokrenete skeniranje sistema sa drugim antivirusnim programom, preporučuje se da to uradite ručno umesto da dozvolite da rad u pozadini radi istovremeno.

 

Rad ativirusnog programa u pozadini bolje od ručnog pokretanja?

 

Čak i ako bi išli u krajnost i skenirali svaki mogući program ili aplikaciju koje ste instalirali na računaru, morali bi imati uključen rad antivirusnog programa u pozadini jer je na taj način stalno aktivan i pokriva (analizira) one dijelove vašeg sistema za koje niste ni znali da mogu biti ranjivi.

Prilikom postavljanja zaštite na računaru mnogo toga zavisi o tome koji ste antivirusni program odabrali. Neki od njih su vrlo fleksibilni, dok su kod dijela ostalih mogućnosti mijenjanja postavki vrlo ograničene. Antivirusni programi kod kojih korisnik ima malo operativnog prostora djelovaće na određeni način i mijenjanje njihovog pozadinskog rada ili njegovo onemogućavanje neće biti moguće.

Bez obzira na to što postoje razlike u načinu rada antivirusnih programa, svakako se preporučuje da njihov pozadinski rad ne dirate jer je na taj način zaštita računara najkvalitetnija i radi se o stalnim procesima skeniranja i detektovanja prijetnji koji se ne bi smjeli da prekinu.

(PC Chip)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.