Ako prekrši zabranu za bihevioralno oglašavanje na Facebook-u i Instagramu, Meta se suočava sa kaznom do četiri procenta globalnog prometa

 

Evropski regulator je trajno zabranio bihevioralno oglašavanje na Facebook-u i Instagramu, na osnovu odluke Norveške. To znači da će takva praksa biti zabranjena u svim zemljama EU i Evropskog ekonomskog prostora (EEA).

Evropski odbor za zaštitu podataka (EDPB) naložio je regulatoru za zaštitu podataka u Irskoj, gdje se nalazi evropsko sedište kompanije Meta, da trajno zabrani ovoj kompaniji bihevioralno oglašavanje u roku od dve nedjelje, navodi EDPB u izjavi za Rojters.

„EDPB je 27. oktobra donio hitnu obavezujuću odluku o zabrani obrade ličnih podataka za bihevioralno oglašavanje na pravnoj osnovi ugovora i legitimnog interesa širom Evropskog ekonomskog prostora“, navodi se.

U takvom oglašavanju kompanije se oslanjaju na podatke o preferencijama korisnika kako bi ciljano promovisale svoje proizvode i usluge. Meta se odupirao pokušajima da se suzbi ta praksa, primjećuje Rojters.

Ako prekrši zabranu, suočava se sa kaznom do četiri procenta globalnog prometa, saopštio je norveški regulator podataka.

 

Meti zaprijećena kazna

 

Meta je u srijedu podsjetila da planira da korisnicima u EU i EEA ponudi mogućnost da daju saglasnost na obradu podataka i da će u novembru ponuditi model pretplate kako bi se ispoštovali zahtjevi regulatora.

„Članovi EDPB-a znaju za plan nedjeljama i već smo razgovarali sa njima kako bismo postigli zadovoljavajući ishod za sve strane“, rekao je portparol kompanije.

„Trenutni razvoj događaja neopravdano ignoriše taj temeljit i snažan regulatorni proces“, dodao je on.

Od početka avgusta, kompaniji Meta u Norveškoj zaprijećena je kazna od milion kruna (84.380 evra) dnevno ako narušava privatnost korisnika korišćenjem njihovih podataka, poput sadržaja lokacije ili pregleda, za oglašavanje, što je zajednički model poslovanja tehnoloških giganata.

Iznos važi do petka i mogao bi biti mnogo veći u budućnosti, kaže Tobias Judin, šef međunarodnog odjeljenja Datatilsinet-a.

„Pošto će zabrana sada biti trajna, nepoštovanje na nivou EU/EEA predstavljalo bi samo po sebi kršenje GDPR-a, kažnjivo sa do četiri odsto globalnog prometa“, rekao je Judin za Rojters.

EU reguliše pravo na privatnost Opštom uredbom o zaštiti podataka (GDPR). Norveška nije članica EU, ali je dio jedinstvenog evropskog tržišta.

Odluka obuhvata oko 250 miliona korisnika Facebook-a i Instagrama u Evropi, objavio je Datatilsinet.

 

Kontekstualno i bihevioralno oglašavanje

 

Marketinški stručnjaci se obično oslanjaju na dvije vrste oglašavanja — kontekstualno oglašavanje i bihevioralno oglašavanje (oglašavanje u ponašanju).

Bihevioralno oglašavanje uključuje predstavljanje oglasa korisnicima na osnovu informacija o njihovom ranijem ponašanju prilikom pregledavanja. To se događa korišćenjem podataka prikupljenih o parametrima kao što su vrijeme provedeno na web stranici, broj klikova, kada je stranica posjećena i tako dalje.

Ovi podaci se zatim koriste za konstruisanje nekoliko korisničkih osoba s različitim atributima na koje se tada mogu ciljati relevantni oglasi. Na primjer, ako povežete proizvode A i B, vaša ciljna publika zainteresirana za A će najvjerovatnije komunicirati sa B.

Sa druge strane, kontekstualno oglašavanje uključuje postavljanje oglasa na web stranice na osnovu sadržaja tih stranica. To se događa korišćenjem procesa poznatog kao kontekstualno ciljanje, koji se sastoji od segmentovanja oglasa na osnovu odgovarajućih tema ili ključnih riječi.

Na primjer, web stranica koja govori o knjigama može sadržavati oglas za naočare za čitanje. Ili web stranica koja objavljuje besplatna videa o vježbanju, rutine i recepte mogla bi pokretati oglase za posuđe uz svoje vježbe.

 

Kako funkcioniše bihevioralno oglašavanje?

 

Pošto bihevioralno oglašavanje zavisi od prethodnog ponašanja korisnika, prva stvar koju oglašivači treba da urade je da prate to ponašanje. Oni to rade pomoću kolačića, koje postavljaju na hard disk korisnika kad god neko posjeti web lokaciju brenda (i odluči da prihvati kolačiće).

Kolačići im pomažu da vide gdje korisnik pregledava, na koje rezultate pretrage klikne, koliko često posjećuju web lokaciju brenda, koje proizvode dodaju u svoju listu želja ili u korpu itd.

Kao rezultat toga, oni mogu da ciljaju korisnike sa oglasima relevantnim za to da li su prvi posjetioci web lokacije ili ponovni klijenti. Oglašivači takođe koriste kolačiće za geolokaciju i praćenje IP adresa kako bi ciljali korisnike sa lokalno relevantnim oglasima.

Kao rezultat praćenja ponašanja, korisnici mogu da vide oglase za brend koji su tražili prošle nedjelje kada čitaju vijesti na mreži ili traže nešto sasvim drugo. Ostatak njihovog prethodnog interesovanja ili lokalno relevantna promocija je ono što ih podstiče da kliknu.

(IT mixer)