Za cijenu određene pretplate korisnici bi dobili pristup verzijama Facebook-a i Instagrama na kojima ne bi bilo oglasa

 

Kompanija Meta je navodno predložila regulatorima mogućnost da korisnicima aplikacija Instagram i Facebook ponude mogućnost plaćanja mjesečne pretplate umjesto da gledaju personalizirane oglase na osnovu njihovih informacija.

 

Meta trenutno ne naplaćuje korisnicima pristup osnovnim uslugama kompanije u bilo kojoj regiji, ali će propisi vezani za privatnost uticati na prihod kompanije koji se oslanja na prikazivanje personaliziranih reklama korisnicima.

Wall Street Journal izvještava da je Meta predložila da se korisnicima u Evropskoj uniji naplaćuje do 13 evra  mjesečno za pristup aplikacijama Facebook ili Instagram bez oglasa na mobilnom uređaju. Cijena za korisnike koji se prijave putem web pretraživač bi bila 10 evra jer kompanija ne bi morala da plaća Apple-u ili Google-u proviziju za kupovinu u aplikaciji. Korisnici bi morali da plate još 6 evra za svaki dodatni nalog.

Plan „pretplate bez reklama“ – ili SNA – biće ponuđen evropskim korisnicima, saopštila je kompanija u razgovorima sa nadzornim organima za privatnost u Belgiji i Irskoj prošlog mjeseca, navodi se u izveštaju. Međutim, malo je vjerovatno da će korisnici u SAD-u i drugim regijama dobiti pristup planu bez oglasa u bliskoj budućnosti.

Osnovne usluge Meta trenutno su besplatno dostupne svim korisnicima na platformi, a usluge dijeljenja fotografija i video zapisa, chata i društvenih mreža podržane su ciljanim oglasima zasnovanim na ličnim podacima korisnika. Međutim, nedavno donesena uredba u EU zahtijevaće od Facebook-a i Instagrama da korisnicima ponude mogućnost da odustanu od kompanije koristeći svoje lične podatke kako bi ih ciljali reklamama.

Prošlog mjeseca je objavljeno da Meta razmišlja o plaćenim verzijama Instagrama i Facebook-a namijenjenim korisnicima iz EU, dok će korisnici koji nisu platili pretplatu i dalje vidjeti oglase na servisu. Ovaj gigant društvenih medija već je kažnjen u nekim regijama – uključujući Norvešku – zbog nepoštivanja propisa o privatnosti i korištenja ličnih podataka za prikazivanje ciljanih reklama korisnicima.

 

Pretplata i za TikTok?

 

O uvođenju pretplate ne razmišljaju samo u Facebook-u i Instagramu, već na sličan način razmišljaju i u TikToku koji je, čini se, već počeo sa testiranjem pretplate.

Na stranici Android Authority kažu da su za neke korisnike počela da se pojavljuju obavještenja o pretplati, a ta opcija se trenutno testira samo u SAD. Cijena TikTok-a će, prema ovim informacijama, biti pristupačnija u odnosu na Meta platforme, a pretplata će iznositi 4,99 dolara mjesečno. Oni koji ne žele da plate pretplatu i dalje će imati pristup standardnoj besplatnoj verziji u okviru koje će im se prikazivati oglasi koji su personalizovani na osnovu njihove aktivnosti na toj mreži.

Nisu svi korisnici mreže dobili obavještenje o uvođenju plana pretplate, već samo neki od njih, a TikTok još nije najavio ovu novu opciju, niti je odgovorio na upite novinara. Vjerovatno uvođenje modela pretplate je još jedan način na koji TikTok želi da diverzifikuje svoj prihod od velikog broja korisnika mreže. Pored reklama, odnosno pretplate, u posljednje vrijeme veliki akcenat stavljaju na TikTok Shop, svoju onlajn prodavnicu u kojoj korisnici mogu da kupe stvari.

(IT mixer)