Akcije društvenih mreža na Vol Stritu padaju, jer su neki hedž fondovi namjerno potcijenili akcije kompanije GameStop

 

Ova industrija se nalazi u epicentru GameStop-Redit „ludila“ i mada trgovci svakodnevno idu na platforme društvenih mreža kako bi izneli svoje viđenje situacije na berzi, akcije Twitter-a i Facebooka-a nisu u petak uspele da izdrže pritisak.

Twitter je pao za 2,0 posto tokom trgovinske sesije, mada je prošlu sedmicu završio sa dobitkom od 5,0 procenata, a Facebook je izgubio 2,5 posto vrednosti, dok je na nedjeljnom nivou potonuo za 6,0 odsto, prenosi CNBC.

Akcije Facebook-a su zaključene u petak na 258,33 dolara, a analitičari smatraju da će tonuti i dublje, možda i do nivoa od 223 dolara, što bi otprilike bio gubitak od 14 procenata.

Tržišni posmatrači ovakav razvoj situacije pripisuju neredu koji je na berzi izazvala grupa amatera sa društvene platforme Redit.

 

Zašto se tu zapravo desilo?

 

Naime, grupa učesnika na Reditovoj podstranici „VolStritBets“ procjenila je da su veliki igrači na Njujorškoj berzi, odnosno neki hedž fondovi, namjerno potcijenili akcije kompanije GameStop, koja se bavi prodajom kompjuterskih igara i koja se već duže vrijeme nalazi u nezavidnoj finansijkoj situaciji.

Odlučili su da krenu s kampanjom nagovaranja malih ulagača da zajedno napumpaju cijenu akcije GameStop-a, tako što će pokrenuti veliki talas kupovine dionica te firme.

Ono što niko nije očekivao bio je masovan odziv investitora-amatera, kojima se igra protiv Vol Stritra učinila zabavnom a i privlačnom, zato što će, ako uspiju, naučiti pameti hedž fondove koji su, kladeći se na nisku cijenu akcije GameStop-a, očekivali da izvuku dobit, navodi Viktor Vresnik, urednik u Jutarnjem listu.

Rezultat masovnog odziva bio je dramatičan skok cijene GameStop-ove akcije koja je za tri nedjelje porasla sa 18 na 347,51 dolara.

 

„Robinhud“

 

Hedž fondovi su svoju transakciju s GameStop-om bazirali na takozvanom trgovanju na kratkoj poziciji – trgovanje pozajmljenim akcijama, koje na osnovu kratkoročnog ugovora moraju da vrate na određeni datum onome od koga su pozajmili.

To znači da su hedž fondovi pozajmljivali akcije GameStop-a od brokera, zatim ih prvo prodavali u očekivanju da će im cijena pasti da bi ih potom otkupili po nižoj ceni, ostvarenu razliku u cijeni stavili sebi u džep, i u utvrđenom roku vratili akcije onome ko im ih je ustupio.

Računali su pri tome na umjeren pad cijene GameStop-a, jer su svi pokazatelji nagovještavali da će se akcija te kompanije spustiti sa 18 na 15 dolara.

A onda se umiješala grupa entuzijasta sa Redita koja je, kupujući akcije GameStop-a preko platforme „Robinhud“, pogurala njihovu cijenu naviše za preko hiljadu posto u odnosu na onu na koju su se iskusni igrači iz hedž fondova obavezali da isplate na dan isteka terminskog ugovora, a to je uticalo i na pad akcija društvenih mreža.

Fond koji je na GameStop-u planirao da umjereno zaradi, na dan isplate se našao 13 milijardi dolara u minusu, i bio je prisiljen da pokrene stečajni postupak.

(B92)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.