Da se u e-otpadu krije bogatstvo više nije novost, a to dokazuje i posljednje istraživanje (u fokusu su bili mobilni telefoni) njemačke kompanije reBuy

 

U poslednjem istraživanju kopanija reBuy je nastojala da pokaže koliku vrijednost 27 zemalja krije u svojem e-otpadu, a ovaj put mobilni telefoni su bili glavni predmet zbivanja.

Svoje mjesto u istraživanju našla je i Hrvatska zauzevši 22. mjesto od ukupno 27 obuhvaćenih zemalja. Iako se čini da nije riječ o naročito zavidnoj poziciji, vrijednost koja se krije iza tog mjesta na ljestvici broji se u milionaima.

 

Milioni evra vrijednosti u zlatu, srebru i platini

 

Prema tom izvještaju Hrvati imaju 10 miliona evra vrijednosti u zlatu, srebru i platini, a sve od starih mobilnih telefona. Kada se kaže stari, misli se na sve one mobilne uređaje koji su odloženi sa stane, odbačeni i izuzeti bilo kakva korišćenja.

Po glavi stanovnika u Hrvatskoj nemaju svi mobilne, ali zato s druge strane broj mobilnih telefona koji se ne koristi iznosi čak 3,4 miliona, piše Poslovni.

Hrvatska danas ima 106 tona e-otpada, a ono s čime može da se pohvali jeste da u toj zemlji više od 80 odsto mobilnih telefona tokom svog životnog puta promijeni vlasnika. Jedan dio od toga se i reciklira, a po tom parametru Hrvatska se nalazi u najboljih 10 zemalja prema ljestvici reBuya.

S druge strane, kada je riječ o ukupnoj stopi recikliranja otpada, nezavisno od vrste, tu je i dalje na samom začelju. Na samom vrhu kada je riječ o stopi recikliranja otpada nalazi se Slovenija, a ukupno najveću vrijednost u e-otpadu ima Švedska s 40,4 milijuna evra vrednosti u zlatu, srebru i platini koji se mogu naći u mobilnim telefonima.

U ukupnom poređenju, iza sebe Hrvatska ostavlja i države poput Holandije, Kanade ili SAD-a. Amerikanci su apsolutni pobjednici kada je riječ o mobilnim telefonima koji skupljanju prašinu, a u toj, po e-otpad lošoj navici, slijedi Nemačka, te Ujedinjeno Kraljevstvo.

Dok je u Hrvatskoj mobilni ponekad i svojevrsno porodično naslijeđe pa ga koriste svi od roditelja do djeteta, Kanađani ili Holonđeni češće odbacuju mobilne uređaje nego što je to slučaj u Hrvatskoj, piše Poslovni.

Upravo takve akcije Hrvatsku dižu na ljestvici, a potencijal se vidi u buđenju svijesti kada je riječ o razvrstavanju otpada uopšte.

(Poslovni dnevnik)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.