Oni koji u svom vlasništvu imaju Bitkoin bogate se onako kako raste vrijednost ove kriptovalute, a postavlja se pitanje koliko je onih koji su bogatstva izgubili nakon što su zaboravili lozinke za svoje digitalne novčanike.

 

Zaboravio lozinku diska na kome je 7.002 bitkoina

 

Mnogi su u početku bili neoprezni, budući da Bitkoin nije vrijedeo puno, te nisu vodili računa gdje i kako čuvaju lozinke. Među njima je i Stefan Thomas, programer iz Nemačke, koji ovih dana pokušava da se sjeti lozinke koja čuva kriptovalute u vrijednosti od oko 220 miliona dolara. Uz pomoć izgubljene lozinke bi mogao da otključa hard drajv, poznat i kao IronKey, koji čuva privatne ključeve za digitalni novčanik na kojem se nalazi 7.002 Bitkoin novčića. Thomas je još prije nekoliko godina izgubio komadić hartije na kojem je lozinka bila napisana. Ima ukupno deset pokušaja pre nego što se novčanik zauvijek zaključa, a do sada je probao osam.

Ovo nije jedini slučaj, budući da su mnogi svoja Bitkoin bogatstva zaključali iza zaboravljenih lozinki. Procjenjuje se da je od postojećih 18,5 miliona Bitkoina zaključano oko 20%, a trenutna vrijednost te količine je oko 140 milijardi dolara. Wallet Recovery Services, kompanija koja pomaže u vraćanju izgubljenih ključeva za digitalne novčanike, dnevno dobije oko 70 zahtjeva za povraćaj lozinki, što je tri puta više nego prije mjesec dana. Proces otkrivanja zaturenih lozinki je vrlo kompleksan, pa često nema rezultata.

 

Najskuplja pizza na svijetu i „Bitcoin Pizza Day“

 

Ova priča podsjeća na prvu Bitkoin transakciju, koja se dogodila kada su 2010. godine dvije pizze zamenjene za 10 hiljada Bitkoina. „Dajem 10 hiljada Bitkoina za dvije pizze“, napisao je Laszlo Hanyecz na forumu te daleke 2010, te precizirao da želi dve velike, a kako bi mu nešto ostalo i za sledeći dan, jer “voli da gricka ostatke pizze“. Bili su to najskuplji ostaci na svijetu. Dobavljačima željene hrane ostavio je da izaberu da li će da je kupe, ili da je sami naprave, a dva dana kasnije – 22. maja 2010. javio se Jeremy Sturdivant (Jercos), te postao prvi koji je prodao neku fizičku robu za Bitkoine. Taj dan se danas obilježava kao Bitkoin Pizza Day.

Hanyeczovih 10 hiljada Bitkoina je u to vreme vrijedilo oko 25 dolara, a rudario ih je u svojoj kući na Floridi, dok je razmenjivao poruke sa Satoshi Nakamotom, misterioznim ocem/majkom ove valute. Sjeća se da je u to vrijeme tek dvadesetoro ljudi razmjenjivalo Bitkoine među sobom, a mnogi rudari su ih dijelili besplatno, budući da su tako željeli da promovišu online valutu. Onda mu je palo na pamet da bi bilo super da Bitkoine razmjeni za neku fizičku robu, pa je tako nastao pomenuti istorijski kripto-trenutak.

 

Disk sa 7.500 bitkoina leži negdje na deponiji

 

Prisjetimo se još jedne priče o programeru iz Velike Britanije Džejmsu Hovelsu koji je greškom bacio disk sa 7.500 bitkoina u đubre. Kada je spoznao grešku odlučio se da ponudi 70 miliona dolara lokalnim vlastima da mu dozvole da iskopa deponiju. Više o ovome možete pročitati na ovom linku.

Niko ne zna šta je sa Bitkoinima kojima su prije jedanaest godina plaćene dvije velike pizze, pa mnogi pretpostavljaju da su i oni negdje zaključani. Programer Thomas je svoj IronKey odložio na sigurno mesto, daleko od kuće i čeka da kriptografi smisle način za vraćanje zaboravljenih kripto-lozinki.

 

(PCpressThe New York Times / IT mixer)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.