Rusija proizvela autonomni sistem za identifikaciju ciljeva „Jenisej“ i radarski sistem „Valdaj“ koji služi za otkrivanje i borbu protiv bespilotnih letjelica

 

Specifikacije i ostali podaci za autonomni sistem „Jenisej“ i radarski sistem „Valdaj“ ostaju povjerljivi i o njima se malo zna. Međutim, izvještaji u lokalnim medijima na ruskom jeziku koji se pozivaju na obavještajne podatke otvorenog koda kažu da je Jenisej razvijen za sistem protivvazdušne odbrane S-500 i da bi mogao povećati sposobnost sistema protivvazdušne odbrane S-400.

Prema navodima ruskih izvora, „Jenisej“ će služiti kao višenamjenski radar za otkrivanje i praćenje ciljeva sa aerodinamičkom i balističkom putanjom i to na udaljenosti do 600 km, što se poklapa sa deklarativnim karakteristikama S-500, i visinama do 100 km.

Zahvaljujući velikom dometu, „Jenisej“ će se koristiti i kao sredstvo za rano upozoravanje o potencijalnim pretnjama, čime će ruskoj vojsci omogućiti dovoljno vremena da se pripremi i odgovori.

Sistem funkcioniše tako što emituje radio-talase koje se odbijaju od potencijalne ciljeve u vazduhu i šalju povratne signale jedinici za obradu podataka, koja na osnovu toga izračunava njihovu lokaciju, brzinu, pravac i smer kretanja.

Na osnovu povratnog signala, „Jenisej“ može da utvrdi o kojoj vrsti cilja se radi, a nakon prepoznavanja slijedi praćenje kretanja i ažuriranje podataka vezanih za njegovu lokaciju i smjer u realnom vremenu.

Komandno-kontrolna stanica na osnovu dobijenih podataka određuje kako će se odgovoriti na pretnju i naravno prosljeđuje sve podatke drugim komponentama u okviru iste baterije određenog kompleksa PVO (poput S-400 ili S-500), radi eliminisanja pretnje.

 

Hipersonični odbrambeni sistem

 

Dodatno, postoje za sada nepotvrđene tvrdnje, da „Jenisej“ može da prati i lansira rakete zemlja-vazduh i odredi da li je došlo do preciznog pogotka, kao i da može otkrivati hipersonične ciljeve.

autonomni sistem "Jenisej"
Autonomni sistem „Jenisej“

Precizno razlikovanje različitih vrsta ciljeva obezbijeđeno je ugradnjom radara koji funkcioniše u dva frekventna opsega i ima mogućnost prepoznavanja mamaca.

Takođe, „Jenisej“ može da funkcioniše i u pasivnom režimu, a u tom slučaju služi samo za osmatranje vazdušnog prostora i kao uređaj za prenos podataka višenamjenskim i nišanskim radarima S-400 ili S-500.

„Pored mogućnosti nadzora od 360 stepeni, radar ima mogućnost zaustavljanja i gledanja, sektorskog pogleda za otkrivanje čak i malih hipersoničnih ciljeva“, napisao je vojni stručnjak i strastveni posmatrač ruskih vojnih poslova, vođa eskadrile Vijainder K. Thakur, često saradnik za EurAsian Times.

Integracija „Jeniseja“ u bateriju ili neku veću formaciju kompleksa S-400, omogućilo bi posadama PVO da lakše razlikuju prijateljske i neprijateljske letjelice, čime bi se smanjio rizik od „prijateljske vatre“.

Sve ovo doprinijeće efikasnosti, odnosno povećanju stope uspješnih pogodaka, a samim tim i smanjenju troškova, jer će za obaranje ciljeva biti potreban manji broj lansiranih raketa.

Dodatno, postoje i informacije da se „Jenisej“ može prilagođavati novim pretnjama kroz tzv. „mašinsko učenje“, što znači da sistem može da uči na osnovu svakog iskustva u borbi i na taj način poboljšava svoj učinak tokom vremena.

 

Radarski sistem „Valdaj“

 

Radarski sistem „Valdaj“, prema lokalnim ruskim izvještajima, dizajniran je za identifikaciju i praćenje ciljeva sa nevjerovatno malim radarskim poprečnim presjekom. Ovaj poseban radar može da razlikuje vrlo male UAV od drugih vazdušnih objekata, što je neophodno za njihovo precizno suzbijanje i neutralizaciju.

„Valdaj“ sistem je montiran na troosovinsko samohodno vozilo sa karoserijom kontejnera.

Radarski sistem "Valdaj"
Radarski sistem „Valdaj“

Strukturne komponente kompleksa uključuju:

  • radarski modul
  • optoelektronski modul
  • kontrolni modul sa daljinskom kontrolnom pločom
  • modul za pronalaženje pravca za izvore radio signala
  • modul za protivmjere

Sistem takođe samostalno nudi komunikacijske mogućnosti, napajanje, itd.

Optoelektronska detekcija, radio smjer i radar su kombinovani u sistemu montiranom na vozilu. Sastoji se od trodimenzionalnog radara „X-band“ koji može da skenira 360 stepeni po azimutu i do 30 stepeni po elevaciji. Postoji minimalni domet detekcije 300 m.

Moćni radar radi u tandemu s modulom za određivanje smjera radio signala za lociranje bespilotnih letjelica i njihovih operatera, kao i za identifikaciju kontrolnih i komunikacijskih kanala drona. Uređaj vodi termovizijsku kameru prema meti koju pronađe koristeći radio smjer ili radar. Optoelektronski modul vrši praćenje cilja i procjenu efikasnosti protumjera.

Modul ometača u sistemu protiv dronova može da blokira navigacijske i kontrolne signale. Moguće je da tehnologija takođe ima mogućnost onesposobljavanja dronova u obliku projektila ili mreže.

(IT mixer)