ChatGPT-a je postao popularan među kreatorima sadržaja jer je sposoban da kreira sadržaj za izuzetno kratko vreme, ali većina nas čini početničke greške kad počnemo da ga koristimo

 

Kao i svaka druga tehnologija, AI jezički modeli, među kojima jedan od najpopularniji ChatGPT, mogu biti zloupotrebljeni ili zbog naših greški možemo da ga koristimo na pogrešan način.

Ali, uprkos svojim prednostima, ovaj visoko sposoban model nije bez svojih ograničenja i to je nešto na što moramo da pripazimo, naročito ukoliko radimo ozbiljnja istraživanja ili postavljamo ozbiljna pitanja. Sve u svemu, uz konstantne nadogradnje, ovaj alat svakim danom postaje sve bolji.

Pogledajmo četiri najčešće greške koje činimo kad koristimo ChatGPT kako bismo ih izbjegli.

 

Ne tretirajte ChatGPT kao ljudsko biće

 

Možda ćemo biti u iskušenju da damo ChatGPT ljudske atribute. Ali koliko god saosjećajno zvučalo, ChatGPT nije čovjek, već mašina koja predviđa sljedeću riječ u nizu, na osnovu podataka na kojima je obučena.

Zato ga nemojmo koristiti kao zamjenu za njegovanje i razvoj međuljudskih odnosa na radnom mjestu i poslu uopšte.

Izgradimo međuljudske vještine, komunicirajmo sa svojim saradnicima i pronađimo najbolje ljude za rad, na koje se možemo osloniti.

 

Nije svemoguć pa se ne oslanjajmo previše na ChatGPT

 

Možemo se lako zanijeti brzinom kreiranja sadržaja pomoću alata kao što je ChatGPT i prestati sa sopstvenim istraživanjem.

Ovo može da izgleda primamljivo, posebno kreatorima sadržaja koji moraju brzo da isporuče rezultate. Međutim, Microsoft upozorava da pretjerano oslanjanje na vještačku inteligenciju može dovesti do češćeg prihvatanja pogrešnih rezultata.

Ako radimo na nečemu što će biti objavljeno i ono će da dopre do velikog broja ljudi, može nas skupo koštati. Treba računati na to da će se neko među čitaocima, slušaocima ili gledaocima sigurno sjetiti da provjeri i ukaže na grešku i time naruši naš kredibilitet.

Takođe, imajmo na umu da ChatGPT nema uvijek najaktuelnije informacije, i sklon je halucinaciji, odnosno tvrdnji da je istina nešto što očigledno nije.

Zato provjerimo na više mjesta informaciju koju nam je ponudio AI, i tako dobiti više perspektiva i stručni savjet. Vještačka inteligencija je tu da unaprijedi naše razmišljanje, a ne da ga zamijeni.

 

Ne tražimo od ChatGPT-a veze za akademska istraživanja

 

ChatGPT nije naročito pouzdan kada je u pitanju pronalaženje veza do istraživačkih članaka.

Eksperiment koji je sproveo web-sajt Make Use Of pokazao je prilično obeshrabrujuće rezultate u tom pogledu.

Trebalo bi da očekujemo je da će ChatGPT vremenom postati bolji u ovome, ali za sada to nije alat na koji bi trebalo da se oslonimo.

Zato za svoje istraživanje koristimo prikladnije resurse na mreži. Na primjer, Google Scholar ili Elicit će dobro poslužiti za akademska istraživanja.

Ne zaboravimo da kritički procijenimo rezultate i procijenimo koji od dostupnih citata treba da koristimo.

 

Ne koristimo neefikasne upite ChatGPT-u

 

ChatGPT će nam dati najbolje odgovore ako mu damo precizna uputstva i dovoljno konteksta. To je vještina koju svako mora da savlada ako u budućnosti namjerava da upotrebljava ChatGPT.

U našem upitu postavimo Chat GPT kao stručnjaka za određenu temu. Recimo mu da zna sve o toj temi i da je stručnjak u tome već dugi niz godina. Zatim mu treba reći da imamo problem i da ga želimo riješiti. Nakon toga potrebno je ChatGPT-u postaviti pitanje, da li nas razumije?

Nakon ovako postavljenog pitanja ChatGPT je u potpunosti upoznat sa situacijom i što se od njega očekuje. Nastavimo komunikaciju sa alatom i predstavimo mu problem koji želimo da riješimo.