Baš kao što je Apple uradio sa svojim M1 čipom, NVIDIA cilja Intel direktno sa sopstvenim ARM-baziranim procesorom. Ali ne očekujte to uskoro na PC mašinama. Nazvan po pionirskom informatičaru Grace Hopper, Grace je prvi NVIDIA CPU u datacentru, usmjeren na velika opterećenja poput AI superračunara i obrade prirodnog jezika. Pokreću ga ARM Neoverse jezgre i biće čvrsto integrisan s najnovijom GPU tehnologijom kompanije.

Prema NVIDIA-i, Grace-powered sistem je deset puta brži u obuci modela obrade prirodnog jezika (natural language processing – NLP) sa bilion parametara u poređenju sa svojim x86 DGXTM mašinama. Slično Apple-u, NVIDIA u ovom trenutku možda dostiže granice trenutnog x86 hardvera, pa je jedini izbor uzeti stvari u svoje ruke.

„Vodeća AI i nauka o podacima pomjera današnju računarsku arhitekturu izvan svojih granica – obrađujući nezamislive količine podataka“, rekao je Jensen Huang, osnivač i izvršni direktor NVIDIA-e. „Zajedno s GPU-om i DPU-om, Grace nam daje treću osnovnu tehnologiju za računarstvo i mogućnost prearhitekture data centra za unapređenje AI. NVIDIA je sada kompanija sa tri čipa.“

NVIDIA nije gubila vrijeme tražeći kupce za svoj novi hardver. I Švicarski nacionalni superračunski centar (CSCS) i Nacionalna laboratorija Los Alamosa iz DOE-a najavili su planove za lansiranje sistema s pogonom Grace. Na CSCS-u to će biti srce njegovog novog superračunara Alps, koji će izgraditi Hewlett Packard Enterprise. Obe organizacije planiraju lansirati svoje Grace sisteme 2023. godine, kada će i biti široko dostupne ostalim kupcima.

 

Brži i energetski efikasniji

 

Grace sistemi će se u velikoj mjeri oslanjati na NVIDIA NVLink tehnologiju, koja će moći pružiti brzinu od 900 GB/s između svojih CPU-a i GPU-a. NVIDIA tvrdi da je to oko 30 puta brže od vodećih servera danas. A zahvaljujući LPDDR5x memoriji, Grace mašine će biti 10 puta energetski efikasnije i nudiće dvostruku širinu opsega DDR4 RAM-a.

U još jednom udarcu protiv Intela, NVIDIA je takođe najavila partnerstvo sa Amazon Web Services da bi svoje GPU-ove povezala sa AWS-ovim ARM-baziranim procesorom Graviton2. Taj aranžman pokazuje koliko kompanija može biti fleksibilna, a pojačavanje drugog procesora zasnovanog na ARM-u može samo još više naštetiti Intelu. Te instance AWS-a koje pokreće NVIDIA moći će izvorno pokretati Android igre, kaže kompanija, kao i strimovati igre na mobilne uređaje i ubrzati prikazivanje i kodiranje.

Za one koji trebaju umočiti nožne prste u ARM zasnovano računanje visokih performansi (HPC), NVIDIA je također najavila ARM HPC Developer Kit. Sadrži Ampere Altra CPU (sa 80 ARM Neoverse jezgara); dva NVIDIA A100 GPU-a i dva NVIDIA BlueField-2 DPU-a za ubrzanje umrežavanja, sigurnosti i skladištenja. Rani kupci uključuju Nacionalnu laboratoriju Oak Ridge, Nacionalnu laboratoriju Los Alamos i Tajvanski nacionalni centar za računarstvo visokih performansi.

S obzirom na sve veću važnost energetski efikasnih superračunara, Grace ima dobru priliku da postigne neposredniji uspjeh od NVIDIA-inog posljednjeg ARM baziranog hardvera, Tegra sistema na čipu. Taj je proizvod na kraju pronašao dom i u automobilskim računarima Nintendo Switch i u NVIDIA Drive, ali to je bilo tek nakon što se pojavio na Zune HD i mnoštvu neuspješnih konvertibilnih računara, poput originalnog Microsoft Surfacea. Ovog puta NVIDIA donosi nešto što industrija zapravo želi.

(Endgadget)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.