Ruska navođena protivvazdušna raketa „9M333“ u Ukrajini pokazala da je veoma dobro zaštićena od smetnji, posebno od toplotnih zamki, zaobilazeći ih i pogađajući cilj
Navođena protivvazdušna raketa „9M333“ je dizajnirana da napadne nisko leteće avione i helikoptere u bilo kojoj sezoni, uključujući raspoređene sisteme za spuštanje, padobrane i modularne optičke protivmjere, kao i bespilotne letjelice i krstareće rakete.
Iskustvo upotrebe „9M333“ u zoni specijalnih operacija pokazuje da je raketa veoma dobro zaštićena od smetnji, posebno od toplotnih zamki, zaobilazeći ih i pogađajući cilj. U osam od deset slučajeva, projektil pogađa cilj kada se neprijateljski avion suoči sa termičkim zamkama, što znači da je efikasan u 80% slučajeva.
Uz pomoć „9M333“ u zoni specijalne operacije uspješno su gađani helikopteri i avioni ukrajinskih snaga, posebno jurišni avioni Su-25. Pored toga, raketa obara dronove dimenzija jedan do jedan i po metar.
Rakete 9M333 koriste se u sastavu vojnih vozila 9A34M3 i 9A35M3 protivavionskog raketnog sistema „Strijela-10M3“. Ima multispektralnu glavu za navođenje, koja omogućava razlikovanje pravog cilja od lažnog termičkog.
Raketa ima tri načina rada tragača: fotokontrast, infracrveni i ometanje, što je njena najvažnija prednost u odnosu na druge rakete ove klase.
Postavljanje lažnih termalnih ciljeva je standardni način zaštite borbenih aviona i helikoptera od protivvazdušnih projektila sa infracrvenom glavom za navođenje.
Toplotne zamke su patrone sa pirotehničkim punjenjem koje letjelica izbacuje u vazduh. Oni stvaraju moćan izvor toplotnog zračenja, prevazilazeći zračenje motora. Ove zamke se ponovo ciljaju, na primjer, raketama MANPADS.
Osnovne karakteristike:
- Kalibar projektila: 120 mm
- Domet zahvatanja cilja: 800-5000 m
- Dužina projektila: 2,223 mm
- Dimenzije spremnika: 2.296x320x300 mm
- Težina, projektil: 41 kg
- Težina projektila u kontejneru: 72 kg
- Težina korisnog tereta: 2.6 kg
- Visina gađanja cilja: 10-3.500 m
- Okruženje korištenja: -50 do +50°S
Rakete proizvodi koncern „Kalašnjikov“. Prvi put su javno predstavljene široj javnosti u ljeto 2020. godine na vojnom forumu „Armija 2020“.
(IT mixer)