Zbog svoje praktične prirode i pristupačnog načina prevoza, električni skuter je sve popularniji, bez obzira da li se radi o privatnom vozilu ili modelu za iznajmljivanje

 

Zato vam donosimo nekoliko savjeta kako da pokrenete i vozite električni skuter, ali i koje greške treba izbegavati kako bi ostali bezbjedni u vožnji.

Najveći broj nezgoda i povreda dešava se onima koji su tek počeli da voze skuter. Zato vam preporučujemo da prije nego što se uključite u saobraćaj, savladate vještinu upravljanja skuterom na mirnom mjestu, daleko od drugih učesnika u saobraćaju!

Vožnja električnog skutera je jednostavna, a uporediva je sa vožnjom klasičnog skutera – vozi se u uspravnom položaju, po pravilu nema sjedišta, a samo je malo podignut od tla, što ga čini udobnim i bezbjednim za vožnju.

 

Šta bi trebalo provjeriti prije vožnje?

 

Prije vožnje proverite ispravnost skutera. Uvjerite se da su gume dovoljno napumpane, da kočnice rade i da je upravljač podešen na odgovarajuću visinu – to su veoma važni faktori za bezbjednu i udobnu vožnju! Dakle, brza provjera guma i njihovog pritiska, gasa i kočnica, a posebno akumulatora i dometa koji još može da postigne, dovoljna je da se potvrdi da je bezjbedno za početak vožnje.

Kada je u pitanju prostor gdje biste vozili električni skuter, uvijek je bolje, posebno prvi put, izabrati dio koji je popločan, odnosno izbjegavati područja sa preprekama kao i saobraćajne lokacije i mjesta sa velikim grupama ljudi, odnosno pješaci, biciklisti i drugi vozači. Na taj način ćete moći lakše da se fokusirate na skuter i sam pogon. To može biti parking ili manje prometna ulica.

Vožnja može da zavisi i od vremenskih uslova, pa je potrebno provjeriti da li određeni model skutera može da se vozi po kiši.

 

Odgovarajuća odjeća, obuća i zaštitna oprema

 

Izbegavajte da nosite odjeću čiji se krajevi ili užad mogu zaplesti u točkove i dovesti do blokiranja i pada točka. Takođe, iz istog razloga, izbjegavajte cipele sa vezicama. Nosite zatvorene cipele koje, osim što štite od povreda, bolje prijanjaju za podlogu i sprečavaju klizanje i eventualni gubitak ravnoteže i padanje sa skutera.

Za vožnju električnog skutera koristi se i dodatna oprema za vožnju, kao što je zaštitni šljem. Njegovo nošenje je predviđeno zakonom, a po potrebi i po volji, a radi sopstvene bezbjednosti, posebno ako je vozač još uvek početnik, preporučuje se nošenje odjeće koja pokriva ruke i noge ili štitnika za laktove i koljena, koji će ublažiti posljedice eventualnog pada.

 

Kako da pokrenete električni skuter?

 

Uprkos činjenici da postoji nekoliko modela, svi rade na isti način – za početak se pokreću pritiskom na dugme za napajanje (do dvije sekunde pritiska) i uz pomoć aplikacije. Ovo je posebno važno ako se odlučite da iznajmite električni skuter, jer se u velikoj većini slučajeva oni uključuju isključivo preko aplikacije.

Nakon uključivanja, držite upravljač da stabilizujete skuter. Jednom nogom stanite na skuter, a drugom „jačom“ ili „sigurnijom“ nogom odgurnite se od tla. Kod većine e-skutera motor će startovati brzinom od oko 5 km/h. Dakle, skuter će krenuti polako, a nakon toga ćete pritisnuti gas da biste postepeno ubrzali vožnju. Takođe možete blago nagnuti tijelo napred radi bolje ravnoteže, ali bez naglih pokreta.

Kao i kod drugih prevoznih sredstava, kada želite da skrenete, usmjerićete upravljač u željenom pravcu, a važno je samo da se ne naginje previše da se skuetr ne bi prevrnuo. Zbog toga je važno da se svim pokretima rukujete nježno. Da biste kočili, nagnite se malo unazad, savijajući kolena, i lagano i postepeno pritiskate kočnicu.

Nakon što se vožnja završi i zaustavite romobil, spustite stopalo da stabilizujete vozilo i zaključajte ga. U slučaju korišćenja aplikacije, dovršite vožnju koristeći uputstva na njoj. Parkirajte skuter na sigurnom i određenom mjestu za parkiranje.

 

Oprez prilikom vožnje!

 

Dok vozite skuter obavezno pripazite na:

  • Vozite u skladu sa važećim pravilima i propisima (na vrijeme se informišite o njihovoj promjeni!)
  • Vozite pažljivo, sa obe ruke na upravljaču
  • Vodite tračuna o drugim učesnicima u saobraćaju, naročito, obratite pažnju na pješake, oni uvijek imaju prednost
  • Obratite pažnju na raskrsnice jer su električni skuteri tihi i vozači često ne mogu da ih uoče na vrijeme prilikom promjene trake ili skretanja, što može biti kobno za vozača skutera
  • Održavajte distancu sa drugim vozilima u saobraćaju i ne vozite između njih – skretanjem lako možete izgubiti ravnotežu i pasti sa skutera
  • Mokre i vlažne površine nisu pogodne za vožnju skutera jer je povećana mogućnost klizanja i pada. Izbjegavajte vožnju u uslovima smanjene vidljivosti, a noću koristite svjetla i odgovarajuću reflektujuću opremu.
  • Imajte na umu da su električni skuteri dizajnirani samo za jednu osobu! Više ljudi tokom vožnje smanjuje stabilnost skutera i bezbjednost njegovih korisnika.
  • Korišćenje telefona i slušanje muzike odvlači vašu pažnju od saobraćaja i može dovesti do saobraćajne nesreće.
  • Osim snažnog pritiska gasa, do nezgode i gubitka kontrole nad skuterom može dovesti i snažno i naglo kočenje. Potrebno je postupno kočenje i lagano zaustavljanje skutera. Pritom se malo nagnite unatrag kako bi kočenju pomogla i vaša tjelesna težina.
  • Ako vozite unajmljeni skuter, i koristite aplikaciju, na njoj možete pokrenuti početnički način vožnje koja će brzinu skutera ograničiti na 15 km/h

(IT mixer)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.