Grupa istraživača sa Univerziteta u Amsterdamu kreirala je analognu crnu rupu u laboratorijskom okruženju, koja bi možda mogla otkriti neke ključne podatke o neuhvatljivom zračenju koje teoretski emituju prave crne rupe

 

Prema studiji objavljenoj u časopisu „Physical Review Research“, tim na čelu sa Lote Mertens stvorio jednodimenzionalni lanac atoma koji je služio kao put za elektrone da „skakuću“ iz jedne pozicije u drugu.

Ovo im je omogućilo da simuliraju horizont događaja crne rupe – to jest opseg izvan kojeg događaji ne mogu uticati na posmatrača, pošto ogromna gustina crne rupe sprečava svjetlost događaja da pobjegne iz granice.

Rad sugeriše da su naučnici uspjeli da prate ekvivalent Hokingovog zračenja – teorijski efekat koji se možda dogodio izvan horizonta događaja crne rupe zbog relativističkih kvantnih efekata.

Efekat ovog lažnog horizonta događaja proizveo je termalni pomak – ali samo u određenim situacijama, kada se dio lanca proširio izvan horizonta događaja.

„Ovo može da otvoriti temu za istraživanje fundamentalnih kvantno-mehaničkih aspekata pored gravitacije i zakrivljenja prostor-vremena u različitim postavkama kondenzovane materije“, navodi se u studiji.

Dok je Hokingovo zračenje suviše slabo da bi se pravilno detektovalo na trenutnom nivou nauke, studija otvara mogućnosti da se dokaže njegova svojstva stvaranjem drugih analoga crne rupe u laboratorijama.

(Sputnik)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.