Na nekim sajtovima su se već pojavili iskačući prozori u kojima se navodi da je posjetilac web stranice upravo osvojio kartu za Svjetsko prvenstvo u fudbalu koje se održava u Kataru

 

Nisu samo navijači ti koji željno iščekuju Svjetsko fudbalsko prvenstvo u Kataru. I sajber kriminalci žele da iskoriste fudbalsku ludnicu koja će zahvatiti svijet.

Tako su internetom već počele da kruže lažne nagradne igre, reklame i prevare, koje na prvi pogled izgledaju kao odlična prilika, ali oni koji padnu na njih mogu da ih skupo košta.

Evo nekoliko upozorenja i primjera prevara koji se pojavljuju u vezi sa Svjetskim prvenstvom:

 

Lažni slučajni dobitnici

 

Na nekim sajtovima su se već pojavili iskačući prozori u kojima se navodi da je posjetilac web stranice upravo osvojio kartu za Svjetsko prvenstvo u fudbalu. Za ljubitelje fudbala to izgleda kao ostvarenje sna – karte, plaćeni smeštaj i put u Katar, dodatni džeparac…

Ali postoji velika vjerovatnoća da je u pitanju prevara. Oduševljeni fanovi će lako kliknuti na takav prozor i bez razmišljanja unijeti svoje lične podatke u formular. Posljedice mogu biti mnoge – od instaliranja raznih zlonamjernih programa na računar ili mobilni telefon, do krađe ličnih i finansijskih podataka.

Zato, ako naiđete na takav prozor u kojem neko tvrdi da ste vi dobitnik, razmislite dvaput prije nego što kliknete.

 

Lažne nagradne igre

 

Elektronska sandučića već bombarduju mejlovi u kojima se primalac proglašava pobjednikom „tombole“, a za preuzimanje nagrade dovoljno je kliknuti na link u mejlu.

Ali prije nego što neko klikne na taj link, trebalo bi da se zapita – da li sam ikada igrao nagradnu igru gdje je nagrada put na Svjetsko prvenstvo u Kataru?

Čak i ako igrate takve nagradne igre, trebalo bi da budete veoma oprezni sa takvim imejlovima. Prije svega provjerite ko je pošiljalac poruke. Pod ovim podrazumjevamo ne samo ime koje se pojavljuje u koloni pošiljaoca, već i e-mail adresu koja se krije iza tog imena.

Takođe, prije nego što kliknete na bilo koju vezu, koristite Google. Posjetite sajt/kompaniju/organizaciju koja vam je navodno poslala pobjednički mejl i provjerite na njihovom zvaničnom sajtu da li su zaista organizovali nagradnu igru vezanu za Svjetsko prvenstvo. Ako o tome nema ni riječi, možete biti sigurni da je to prevara.

 

Lažne web stranice

 

Čak i oni koji uspješno izbjegavaju lažne nagradne igre nisu bezbjedni. Sajber kriminalci često „kloniraju“ legitimne web-sajtove i kreiraju lažne kako bi prevarili posjetioce.

Veze ka ovim lažnim sajtovima najčešće se šire putem društvenih mreža, foruma, aplikacija za razmjenu poruka i e-pošte. Na prvi pogled sve izgleda stvarno. Naziv sajta i domen izgledaju kao legitiman sajt. Sam sajt izgleda ubjedljivo i dobro napravljen, ali je prevara.

Zvanični sajt Svjetskog prvenstva u Kataru ima adresu: www.qatar2022.qa.

 

Prevare sa ulaznicama

 

Za razliku od prethodnih prvenstava, ovo je izuzetno digitalizovano. U prevodu, posjetioci koji su kupili ulaznice dobiće ih u digitalnom obliku preko zvanične aplikacije FIFA World Cup 2022 Tickets. Takve digitalne karte biće im dovoljne za ulazak na stadione i navijačke prostore, dok se papirne karte mogu kupiti samo na dva mjesta u Dohi.

Zato, ako vam se neko javi preko društvenih mreža ili mejla i predstavi se kao predstavnik FIFA i ponudi karte – nemojte nasjedati. Bolje ignorišite ponudu i kupite karte na vrijeme za sljedeće prvenstvo.

(Zimo)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.