Izraelska kompanija “NSO Group”, koja stoji iza moćnog špijunskog softvera “Pegaz” koji se navodno koristi za hakovanje telefona, saopštila je danas da su optužbe na njen račun isto kao i kritike upućene proizvođačima automobila kada pijani vozač izazove sudar

 

Kompanija “NSO Group” je suočena sa serijom međunarodnih kritika, nakon što je u posjed novinara stigao spisak o navodnim potencijalnim metama špijunskog softvera pod nazivom “Pegaz”, među kojima su aktivisti za ljudska prava, političari i novinari, prenosi Bi-Bi-Si.

Na toj listi je 50.000 brojeva telefona za koje se vjeruje da su interesantni pojedinim kupcima tog softvera.

Kompanija je takođe saopštila da joj je rečeno da je lista hakovana sa njenih kiparskih servera, ali je portparol te kompanije rekao za Bi-Bi-Si da “NSO Group” na Kipru nema servere i da nema nikakve podatke o kupcima.

On je dodao da takva lista uopšte ne bi trebalo da postoji, i da je riječ o, kako kaže, suludoj cifri, pošto kupci tog softvera obično imaju u prosjeku 100 ciljeva godišnje.

“Otkako je osnovana kompanija nismo imali ukupno 50.000 ciljeva”, rekao je portparol.

Iz kompanije “NSO Group” poručuju da je softver “Pegaz” namijenjen za upotrebu protiv kriminalaca i terorista, a dostupan je samo vojsci, organima za sprovođenje zakona i obavještajnim agencijama.

Prvobitna istraga, koja je dovela do objavljivanja izvještaja nevladine organizacije “Zabranjene priče” sa sjedištem u Parizu i “Amnesti internešenela”, bila je „puna pogrešnih pretpostavki i nepotvrđenih teorija“, saopštila je izraelska grupa.

 

Četrnaest ministara francuske vlade bilo prisluškivano

 

Otkako je grupa međunarodnih medija otkrila novu špijunsku aferu povezanu za izraelsku kompaniju „NSO Group“ (kažemo nova jer ova kompanija je već bila u žiži iste takve afere 2016.), strasti se ne smiruju i na vidjelo isplivavaju novi i novi detalji.

Pored toga što su mediji otkrili listu od 50.000 telefonskih brojeva, potencijalnih meta špijunaže uz pomoć softverskog sistema „Pegaz“, ispostavilo se da se među prisluškivanima nalazi i četrnaest ministara francuske vlade.

Grupa medija zaključila je da je najmanje deset vlada, klijenata NSO, koristilo sistem za špijuniranje političkih protivnika, uključujući Azerbejdžan, Bahrein, Kazahstan, Meksiko, Maroko, Ruandu, Saudijsku Arabiju, Mađarsku, Indiju i Ujedinjene Arapske Emirate. Najviše brojeva na analiziranoj listi, njih 15.000, dolazi iz Meksika.

Potvrđeno je da je izraelska vlada odobrila prodaju „Pegaza“ Saudijskoj Arabiji. To samo još jače podgrijeva sumnje da je Rijad uz pomoć tog sistema pratio opozicionog novinara Džamala Kašogija, ubijenog u saudijskom konzulatu u Istambulu 2019.

Visoki izraelski zvaničnik potvrdio je za Bi-Bi-Si da je izraelska vlada osnovala tim za ispitivanje navoda o softveru “Pegaz”.

 

O Pegazu

 

Prije pet godina, da bi neko želio da instalira špijunski softver na vaš telefon, bilo je potrebno da odgovorite na sms poruku ili e-mail; ili da otvorite atačment.

„Pegazu“ to nije potrebno – on može da se instalira na uređaje, bilo da se radi o android telefonima ili Ajfonu tako što dobijete poziv, sms poruku ili e-mail, na koje ni ne morate da odgovorite. Zato je „Pegaz“ nešto što do sada nije viđeno.

Radi se o tehnički i tehnološki novom pristupu od koga gotovo da nema nikakve odbrane. Instaliranjem softvera „Pegaz“ dobija se potpuni uvid šta se dešava u nekom mobilnom telefonu.

Nadzirač ima uvid u sve poruke koje ste dobili ili primili, u sve razgovore, fotografije i kretanje. Najviše što uznemirava je to da se kamera i mikrofon telefona mogu uključiti bez znanja vlasnika i on to ne može da primjeti.

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.