Pavel Durov, osnivač Telegrama smatra da aplikacija za šifrovanu razmjenu poruka Signal nije bezbjedna jer su njeni protokoli poznati vlastima u Vašingtonu
Prema njegovim riječima, Vlada SAD je potrošila tri miliona dolara kako bi aplikacija Signal izgradila enkripciju, a potpuno isto šifrovanje se primjenjuje u skoro svim popularnim aplikacijama kao što su WhatsApp, Facebook Messenger, Google Messages ili Skype.
„Izgleda da velikim tehnološkim kompanijama u SAD nije dozvoljeno da kreiraju sopstvene protokole za šifrovanje koji bi bili nezavisni od mješanja vlade“, napisao je Durov na svom Telegram kanalu.
„Alarmantan broj važnih ljudi sa kojima je razgovarao primijetio da su njihove ‘privatne’ poruke sa Signala iskorišćavane protiv njih na američkim sudovima ili medijima. Ali kad god neko posumnja u svoju enkripciju, tipičan odgovor Signala je ‘mi smo otvorenog koda tako da svako može provjeriti da li je sve u redu’. To je, međutim, trik” , naveo je on.
„Signal ne dozvoljava istraživačima da potvrde da je njegov kod na platformi Github isti kod koji se koristi u aplikaciji Signal na iPhone uređajima korisnika“, upozorio je Durov.
“Telegram je notorno nesiguran i rutinski sarađuje sa vladama iza kulisa dok priča o velikoj igri o govoru i privatnosti”, objavila je predsjednica Signala Meredith Whittaker na X, odgovarajući na Telegramovu zapanjujuću tvrdnju da sigurne poruke Signala zapravo mogu biti ugrožene. “Čak je i njihova ograničena enkripcija enkripciju loša. Što više znaš…”
Telegram is notoriously insecure and routinely cooperates with govs behind the scenes while talking a big game about speech and privacy. Even their limited opt-in (roll their own) encryption is sus. The more you know
— Meredith Whittaker (@mer__edith) May 9, 2024
Ova bitka je započela tako što je Elon Musk objavio svojim 182 miliona X pratilaca da „Postoje poznate ranjivosti u Signalu koje se ne rješavaju. Čini se čudnim…” Ovo je bio odgovor na izvještaj „City Journal-a“ o navodnim vezama američke vlade sa Signalom i njegovom predsjednicom odbora, izvršnom direktoricom NPR-a Katherine Maher.
Sam članak se fokusirao na izvor nekih početnih ulaganja u Signal, a što “pokreće pitanja o porijeklu aplikacije i njenom odnosu sa vladom – posebno sa američkim obavještajnim aparatom”. Navodne su slične veze sa Maherinom vlastitom vladom kroz istoriju njene karijere.
Telegram omogućava svima da budu bezbjedni
“Telegram je jedini masovno popularan servis za razmjenu poruka koji omogućava svima da budu bezbjedni da sve njegove aplikacije zaista koriste isti otvoreni izvorni kod koji je objavljen na Github-u”, objavio je Durov.
„Posljednjih deset godina, Telegram tajni razgovori ostali su jedina popularna metoda komunikacije koja je provjerljivo privatna”, istakao je osnivač Telegrama.
Nažalost, ti tajni chat-ovi nisu podrazumjevano uključeni i rade samo 1:1. I dok je argument o različitim nivoima pristupa otvorenog koda važan, primjena provjerljive enkripcije je važnija. I to je ono što Signal pruža.
Dakle, ne morate napustiti Signal ili bilo koju drugu platformu koja se oslanja na njegovu enkripciju, ali ako koristite Telegram kao dnevnu informaciju, onda je Signal samo najnoviji glas koji će vam dati razlog da razmislite o različitim mogućnostima.