Najnoviji sistem kojeg razvija američka vojska koristi algoritme koji filtriraju podatke kako bi proračunali mogućnost odvijanja određenih događaja „nekoliko dana unaprijed“

 

Eksperimenti sa vještačkom inteligencijom koje vrši američka vojska postali su prilično „ambiciozni“.

The Drive je nedavno objavio članak prema kojem je Sjeverna komanda dovršila niz testova za eksperimente globalne dominacije informacijama (Global Information Dominance Experiments, skraćeno GIDE).

To je svojevrsna kombinacija vještačke inteligencije, računarstva u oblaku i senzora koji Pentagonu mogu da pruže mogućnost predviđanja događaja ‘nekoliko dana unaprijed’, barem ako pitate šefa komande, generala Glena VanHercka.

Ovaj sistem se zasniva na postojećim računarskim metodama koji bi, ako uspije, uskoro mogao dovesti do velikih promjena u vojnim i državnim operacijama.

Sistem zasnovan na mašinskom učenju u pravom vremenu posmatra promjene u sirovim podacima koje bi mogle da znače početak krize ili opasnosti.

Ako, na primjer, satelitske snimke pokazuju da se podmornica u luci neke „neprijateljske“ države priprema za isplovljavanje, vještačka inteligencija će ovaj događaj označiti važnim, jer bi se plovilo moglo mobilisati. Vojnim analitičarima od krvi i mesa za ovo bi trebalo puno više vremena, dok GIDE može da pošalje upozorenje za nekoliko sekundi, komentarisao je VanHerck.

U nedavnom testiranju GIDE 3 je kombinovao očitavanja 11 komandi i proširenog sistema civilnih i vojnih senzora koje je nadgledalo Ministarstvo obrane radi procjene scenarija u kojima bi „sažeta logistika“ (poput komunikacije u Panamskom kanalu) mogla stvoriti poteškoće. Tehnologija koju su koristili nije nužno nova, kaže general, ali vojska je uspjela sve da „poveže“.

 

Provjera efikasnosti softvera u 2022. godini

 

Eksperimentalna platforma bi uskoro, kažu iz Pentagona, mogla da uđe u svakodnevnu primjenu. VanHeck vjeruje da će vojska početi da koristi softver i da će njegovu efikasnost isprobati tokom sledećih vojnih vježbi Globally Integrated Exercise zakazanih za proljeće 2022. godine.

Prednosti ove vrste predviđanja uz pomoć vještačke inteligencije su u proaktivnom rješavanju problema u odnosu na prethodno reaktivni – uz njegovu pomoć Pentagon bi mogao započeti iznuzetno rane pregovore ili ojačati obranu u slučaju krize.

Kao i sve nove tehnologije, međutim, i ova ima svoja ograničenja. Vještačka inteligencija pronalazi i obilježava stvari koje su „neobične“ poput velikog broja automobila na parkiralištu ili velikog broja aviona u vazdušnim lukama – ne može zaključiti šta se dešava i za to joj je potrebno osoblje koje će moći te informacije da tumači..

(Engadget)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.