Prije 40 godina IBM u prodaju pustio prvi PC računar i tako računare približio ljudima

 

Američka kompanija IBM je prije 40 godina po prvi put je počela da sklapa PC računare od komponenti različitih proizvođača.

Kada je američki tehnološki gigant IBM (International Business Machines Corporation) 1981. godine napravio model 5150, popularnost personalnih (PC) računara, naprava bez kojih je danas mnogima teško zamisliti život i rad, višestruko je porasla.

„Na taj način, računari su približeni ljudima“, kaže za BBC na srpskom Ivan Jelić, direktor za razvoj i proizvode B92 i autor podkasta Tehnopolis.

IBM se odlučio za drugačiji pristup u odnosu na druge proizvođače mikroračunara – stručnjaci ove kompanije poslužili su se principom otvorene arhitekture i sklopili su računar od softverskih i hardverskih komponenata koje su proizvodile različite firme.

Osnovna verzija ovog uređaja uključivala je procesor sa 16 kilobajta RAM memorije, 16 kilobajta ROM memorije, matičnu ploču, grafičku karticu i tastaturu sa 83 tastera.

Korisnici IBM 5150 modela su mogli da se opredijele i za dodatne opcije – monitor, štampač, dva drajvera za diskete, dodatnu memoriju, adapter za igrice, pakete aplikacija i komponente za komunikaciju, piše na sajtu kompanije IBM.

Za izgradnju modela 5150 inženjeri IBM-a su upotrebili 16-bitni Intelov 8088 mikroprocesor, piše na sajtu old-computers.com.

 

Microsoft proizveo operativni sistem

 

Operativni sistem MS-DOS proizveo je Microsoft, jedna od najvećih tehnoloških kompanija današnjice koja je tada bila „prilično nepoznata“, istakao je Dejv Bredli, inženjer koji je radio na izradi interfejs koda za ovaj računar.

Već u aprilu 1981. godine, inženjeri IBM-a izradili su prototip koji funkcioniše i koji je bio spreman za masovnu proizvodnju.

IBM 5150, koji je poznatiji kao personalni računar (PC), zvanično je predstavljen javnosti 12. avgusta iste godine u Njujorku – tim istraživača uspio je da obori kompanijski rekord u brzini razvoja jedne hardverske komponente.

Pojava ličnog računara kompanije IBM dugoročno je promijnio svijet tehnologije zbog toga što je na veliku scenu lansirao Microsoft, čiji operativni sistemi i danas imaju primat na tržištu.

Ipak, odluka da se upotrebe čipovi i operativni sistem koji su se mogli naći na tržištu dovela je isprva do velikog uspjeha, ali se dugoročno pokazala kao greška, objašnjava za BBC na srpskom Dejan Ristanović, glavni urednik časopisa PC Pres.

„Nisu zaštitili svoj proizvod patentima i drugi proizvođači su počeli da preuzimaju tržište – nedugo nakon toga je počeo pad IBM-a i oni su svoj PC biznis kasnije prodali kompaniji Lenovo“, dodaje on.

(BBC News)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.