Džamija Abdulaziz Abdullah Sharbatly u Džedi je prva 3D štampana džamija na svijetu

 

Džamija Abdulaziz Abdullah Sharbatly u Džedi je prva 3D štampana džamija na svijetu, smještena u Al-Jawhara predgrađu Džede. Vjerska građevina je podignuta tehnologijom 3D štampanja renomiranog kineskog proizvođača Guanli. Džamiju je naručio saudijski preduzetnik Wajnat Abdulwahed u znak sjećanja na njenog pokojnog supruga Abdulaziza Abdullaha Sharbatlyja.

Ovim projektom udovica je premašila ambicije Dubaija, koji namjerava da svoju džamiju odštampa na 3D štampaču do 2025. godine.

Suprotno popularnom mišljenju, 3D štampana arhitektura starija je nego što mislimo. Datira skoro 80 godina u teoriji i 40 godina u praksi. U početku se koristio u izgradnji konstrukcija na bazi cementa kao što su zidovi jer je čistija metoda za postavljanje temeljne osnove za većinu struktura. U nedavnoj prošlosti, 3D štampana arhitektura zahvatila je ogromno prostranstvo svijeta, od Kine do Evrope, a sada i Bliskog istoka.

Džamija je napravljena pomoću 3D skenera i dizajnirana uz pomoć specijalizovanog softvera za kompjutersko projektovanje (CAD). Guanli je koristio aditivnu proizvodnju kako bi kategorički štampao uzastopne slojeve jedan na drugom i tako formirao konačni segment strukture. U poređenju sa tradicionalnim tehnikama koje se koriste za oblikovanje, aditivna proizvodnja štedi više od 90 posto sirovina koje se obično rasipaju.

3D štampanje građevinskih materijala sloj po sloj u početku se koristilo prilikom gradnje na udaljenim mjestima ili nakon elementarnih nepogoda, ali se sve više koristi kao zamjena za konvencionalne metode gradnje. U SAD se na ovaj način već grade čitave gradske četvrti, pa je bilo samo pitanje vremena kada će se ovakav pristup koristiti za izgradnju bogomolja.

 

Ambicije Dubaija

 

Dubai ima ambicije da postane svjetska prestonica 3D štampanja i grad je već predstavio planove za izgradnju 25 posto novih zgrada s pomoću ove tehnologije. To uključuje i džamiju veličine 2000 kvadratnih metara koja bi trebala biti završena do sljedeće godine.

Ali planove Dubaija da izgradi prvu džamiju na svijetu poremetila je udovica jednog bogatog Saudijaca. Izgradnju ove džamije podržala je i Saudijska nacionalna stambena kompanija, koja nadgleda i usmjerava lokalno tržište nekretnina.

Na otvaranju džamije prisustvovali su brojni vladini zvaničnici i poslovni ljudi koji Saudijsku Arabiju vide kao centar tehnološkog napretka, prenosi Arab News.