Devin je novi AI model koji je sposoban da napiše složeni kod, zatim skenira sve greške koje se mogu pojaviti i automatski ih ispravi

 

Pomoćnici za AI kodiranje postoje već izvjesno vrijeme, među kojima se izdvaja OpenAI Copilot, međutim „Devin“ navodno preuzima odgovornost za razvoj od početka do kraja.

„Devin“ je razvio AI startap Cognition, koji želi da podigne kodiranje na viši nivo lansiranjem novog alata koji može da autonomno kreira kod za čitave inženjerske poslove, uključujući vlastite AI modele.

U videu (ispod vijesti) priloženom uz post na blogu u kojem se najavljuje „Devin“, izvršni direktor Cognition-a Scott Wu demonstrira model u akciji. Korisnici mogu da vide njegovu komandnu liniju, uređivač koda i radni tok kako ide korak po korak, dovršavajući sveobuhvatne projekte kodiranja i zadatke istraživanja podataka koji su mu dodijeljeni.

„Podučavanje AI da bude programer je veoma dubok algoritamski problem gdje se od sistema zahtijeva da donosi složene izbore i gleda nekoliko koraka u budućnost kako bi odredio šta bi trebao učiniti sljedeće,“ rekao je Wu za Bloomberg.

Wu je demonstrirao Devinov impresivan raspon u postu na blogu, od postavljanja web aplikacija i web stranica do finog podešavanja velikih jezičkih modela koristeći GitHub repo.

Pomalo je ironično da Wu, i sam softverski inženjer, lansira generativni AI alat koji je konačno dizajniran da zamijeni ljudske softverske inženjere. Kompjuterski naučnik Silas Alberti, koji je takođe imao rani pristup Devinu, rekao je za Bloomberg: „To je manje kao pomoćnik koji pomaže u kodu, a više kao pravi radnik koji radi svoje stvari.”

 

Kako radi „Devin“?

 

Sve što čovjek treba da uradi je da unese uputstva preko interfejsa za chat. Čim „Devin“ primi zahtjev, krenuće sa traženjem edukativnog sadržaja na internetu koji ga može naučiti kako da izvrši zadati zadatak.

Nakon toga kreira detaljni plan korak po korak za dovršetak dodijeljenog zadatka, a zatim počinje da koristi svoje programerske alate, baš kao što bi to uradio ljudski koder, iako mnogo brže. Može da piše vlastiti kod, rješava probleme, testira i izvještava o svom napretku u realnom vremenu, tako da su korisnici uvijek obaviješteni o njegovom napretku.

Ako ljudski korisnici odluče da nešto nije u redu, mogu da dodaju još jedno uputstvo u okvir za razgovor i zamole AI da riješi problem. Na taj način će inženjerski timovi moći da delegiraju određene projekte „Devinu“ i svoju energiju usmjere na kreativnije zadatke za koje je ljudska inteligencija ipak pogodnija.

U ovom trenutku Cognition želi da proširi njegov kapacitet i proširi rani pristup na više odabranih korisnika, te potiče kompanije koje žele da istraže njegove mogućnosti da se prijave putem e-pošte. Dok „Devin“ za sada ostaje u tajnosti za širu javnost, AI kompanija se nada da će ga uskoro učiniti dostupnim odabranim kupcima.

(IT mixer)