Kineski naučnici se pohvalili fenomenalnim uspjehom – kvantni računar u 72 minute obavi ono za šta najmoćnijem superračunaru treba minimalno osam godina! To je veliki uspjeh na polju kvantnog računarstva

 

Kvantni računar koji je postigao vrhunski rezultat nalazi se na Hefei univerzitetu za nauku i tehnologiju, a istraživanje je vodio fizičar Pan Jianwei. Ništa od ovoga nije objavljeno kroz naučne radove pa se ne može ocijeniti i provjeriti da li je istina to što tvrde kineski znaučnici. Međutim, vjerovatno je tako, jer je ovaj tim već rušio razne rekorde.

Kvantni procesor se naziva Zuchongzhi i, prema riječima kineskih stručnjaka, testiran je na stotinu puta teži način nego Google-ov Sycamore prije dvije godine. To ne čudi jer je taj kvantni procesor imao 53-qubita, a ovaj kineski ima 66.

Kod klasičnog računara postoje dva stanja – 0 ili 1. Kvantni računar može da se nađe u oba stanja odjednom, a to se zove „qubits“. Takođe, kod klasičnih računara podaci se mogu šifrovati u „gornjem“ ili „donjem“ smjeru, a kvantni računari to mogu u svim smjerovima, a to znatno ubrzava procese.

Pomak je po tom pitanju napravljen i kad se sva testiranja uspješno obave, moći će se govoriti o istinskim kvantnim računarima i razmišljati o masovnoj proizvodnji.

Treba znati i da su kvantni računari različiti od ostalih jer tradicionalni računari su zasnovani na tranzistorima, iako su ulimativno i svi tranzistori zasnovani na kvantnomehaničkim efektima. Neke računarske arhitekture kao što su optički računari koji mogu da koriste klasičnu superpoziciju elektromagnetskih talasa, ali bez specifičnih kvantnomehaničkih resursa kao što je povezanost, ne dijele potencijal za računskim ubrzavanjima kvantnih računara.

Na kraju, ni ime Zuchongzhi procesora nije slučajno odabrano. Inspiracija je veliki kineski matematičar iz petog vijeka Zu Chongzhi. On je uspio bez ikakve tehnologije da svede Pi na sedam decimala. Tako nešto niko nije uspio narednih 800 godina.

A ukoliko Kinezi naprave istinski pomak s kvantnim računarstvom mogli bi podstaći svijet na napredak za koji bi inače trebale decenije.

(ICT Business)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.