LastPass priznao: Hakeri su ukrali podatke korisnika nakon upada u skladište u oblaku

 

Početkom decembra LastPass je objavio da je ponovo hakovan, a sada je izvršni direktor kompanije Karim Tuba otkrio da su napadači ukrali podatke korisnika nakon što su upali u skladište u oblaku koristeći informacije ukradene tokom incidenta u avgustu 2022.

Prošlog mjeseca, govoreći o ovom incidentu, Tuba je samo rekao da su napadači dobili pristup „određenim elementima“ informacija o korisnicima.

Tuba je sada objasnio da LastPass koristi uslugu skladištenja u oblaku za čuvanje arhiviranih rezervnih kopija podataka i da je napadač „kopirao informacije iz rezervne kopije koje su sadržale osnovne podatke o korisničkim nalozima i povezane metapodatke, uključujući imena kompanija, imena krajnjih korisnika, adrese za naplatu, e-mail adrese, telefonske brojeve i IP adrese sa kojih su korisnici pristupali usluzi LastPass“.

On je takođe rekao da je napadač „bio u mogućnosti da kopira rezervnu kopiju podataka trezora korisnika iz šifrovanog kontejnera za skladištenje koji se čuva u vlasničkom binarnom formatu koji sadrži i nešifrovane podatke, kao što su URL adrese web sajtova, kao i potpuno šifrovane osjetljive podatke kao što su korisnička imena i lozinke, bezbjedne bilješke i podaci iz obrazaca.”

Srećom, šifrovani podaci su zaštićeni 256-bitnom AES enkripcijom i mogu se dešifrovati samo jedinstvenim ključem za šifrovanje izvedenim iz glavne lozinke svakog korisnika.

 

LastPass ne čuva glavnu lozinku na svojim sistemima

 

Prema riječima direktora, LastPass nikada ne zna glavnu lozinku i ne čuva je na svojim sistemima.

Korisnici su takođe upozoreni da bi napadači mogli da pokušaju da izvedu brute force napade sa svojim lozinkama kako bi dobili pristup ukradenim šifrovanim podacima iz trezora. Međutim, ovo bi bilo veoma teško i dugotrajno ako su korisnici pratili preporuke za lozinku LastPassa.

„Bili bi potrebni milioni godina da se pogodi vaša glavna lozinka pomoću opšte dostupne tehnologije za razbijanje lozinki“, rekao je Tuba, ističući da su osjetljivi podaci korisnika, uključujući korisnička imena i lozinke bezbjedni zahvaljujući Zero Knowledge arhitekturi LastPassa.

Hakovanje skladišta u oblaku je drugi bezbjednosni incident koji je kompanija otkrila od početka godine nakon što je u avgustu potvrdila da je njeno razvojno okruženje hakovano pomoću kompromitovanog naloga programera.

U e-mailu koji je tada poslat korisnicima, LastPass je potvrdio da su napadači ukrali vlasničke tehničke informacije i izvorni kod iz njegovih sistema, a kompanija je kasnije otkrila da je napadač koji stoji iza avgustovskog napada imao pristup njihovim sistemima četiri dana sve dok nije izbačen.

Prema podacima kompanije, LastPass softver koristi više od 33 miliona ljudi i 100.000 preduzeća iz cijelog svijeta.

(Informacija.rs)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.