NFT označava non-fungible token, odnosno nezamjenjivi token, kriptografski zaštićenu digitalnu imovinu koja predstavlja neki jedinstveni predmet, pojavu, umjetničko djelo ili slično

 

Engleska skraćenica NFT označava naziv non-fungible token, u prevodu nezamjenjivi token ili žeton. Riječ je o kriptografski zaštićenim djelićima blockchaina koji su osmišljeni tako da predstavljaju nešto sasvim jedinstveno.

Stvoreni su kao sredstvo za čuvanje vrijednosti i kao provjerljivi dokaz vlasništva nad drugim jedinstvenim oblicima digitalne ili „analogne“ imovine, poput umjetničkih djela, kolekcionarskih predmeta i slično. Obično su kao jedinstveni zapisi stvoreni na bazi ethereum blockchaina i njegovih pametnih ugovora, iako postoje i oni zasnovani na drugim standardima.

 

U čemu se NFT razlikuje od kriptovalute?

 

Iako su i jedni i drugi smješteni na kriptografski blockchain, NFT-i nisu načinjeni jednaki. Jedan bitkoin lako se može zamijeniti za novac, pa za drugi bitkoin. Svejedno čiji je on – svaki bitkoin (ether, ripple, dogecoin) vrijedi jednako.

Međutim, svaki NFT je jedinstven, i ne može se zamijeniti drugim. Kriptografska zaštita u njihovom slučaju obezbjeđuje ne samo da se njima ne manipuliše, već i garancija jedinstvenost svakog NFT-a. Prevedeno u stvarni svijet – evri su kao redovne kriptovalute, svaki vrijedi jednako i svejedno vam je koju imate, dok bi kolekcionarski primjerci rijetkih ručno kovanih rimskih novčića starih 2.000 godina bili pandan NFT-u, tj. svaki bi imao svoje jedinstvene karakteristike, porijeklo i vrijednost.

 

Gdje je primjena NFT-a?

 

Prva javnosti poznata primjena NFT-a bila je blockchain igra CryptoKitties, lansirana 2017. godine. U njoj su igrači mogli „uzgajati“ jedinstvene digitalne „mačiće“ te ih mijenjati s drugima.

U novije vrijeme u obliku NFT-a su prodavana umjetnička djela, što je probudilo novi interes investitora i kolekcionara za ovakav spoj analognog i digitalnog svijeta. Primjera je mnogo…

Muzička umjetnica Grimes, inače djevojka Elona Muska, početkom mjeseca je svoju muziku vezala uz NFT i za 6 miliona dolara prodala deset jedinstvenih audio-vizuelnih radova.

Prva objava na Twitteru u istoriji, kratki tvit Jacka Dorsey-a iz 2006. godine, takođe je povezan uz NFT i trenutno je na aukciji. U trenutku nastanka ovog teksta cijena mu iznosi 2,5 miliona dolara, a konačni iznos po kojem se proda biće doniran u humanitarne svrhe.

Zabilježena i prva aukcija potpuno digitalnog umjetničkog djela. Beeple-ov digitalni kolaž prodat je tako na aukciji aukcijske kuće Christie’s za 69,3 milijuna dolara.

 

Kupovina i prodaja

 

Nezamjenjivi tokeni kupuju se i prodaju jednako kao i ether ili druge kriptovalute. Transakcije se odvijaju kroz specijalizovane mjenjačnice. Imovina se skladišti u digitalni wallet, a zapisi o njima trajno su pohranjeni na blockchainu – distribuiranoj knjizi zapisa (ledgeru) koju svatko može provjeriti, ali je ne može vlastoručno promijeniti.

Krađa ovakvog umjetničkog djela jednako je malo vjerojatna kao neovlašćena promjena blockchaina – dakle, digitalna je imovina u obliku NFT-a prilično sigurna.

Kupovinom NFT-a dobija se pravo vlasništva nad određenom digitalnom ili imovinom iz stvarnog svijeta. Iako digitalnu sliku, video ili tvit svako može da pogleda ili spasi na svoje računalo, samo kolekcionar koji je kupio NFT može da tvrdi da je njegov pravi vlasnik. To je upravo ono što bogatio kolekcionari i žele. Oni ne mare za to hoće li u njihovom vlasništvu istovremeno da uživa i neko drugi.

Ako ste umjetnik ili stvarate bilo kakve jedinstvene proizvode, možete da probate prodati u obliku NFT-a. Da stvorite pojedinačni NFT vezan uz neki drugi oblik imovine može svako, korišćenjem jedne od ponuđenih platformi na Internetu (npr. OpenSea). Tu se može izraditi i pojedinačni token, da se postavi na prodaju i proda. Proces stvaranja NFT-a na blockchainu plaća se od nekoliko desetina do nekoliko stotina dolara, a naplata se obično vrši u ethereumu.

Sistem je autora i njegovo originalno autorsko pravo zaštitio na način da će mu dodjeljivati proviziju u svakoj daljnjoj transakciji. Ako vaše umjetničko djelo u budućnosti netko kupi bićete obeštećeni provizijom.

(BBC News)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.