Google Lens olakšava pretragu onoga što vidite i istraživanje svijeta koje vas okružuje, a sada uključuje i informacije o stanju vaše kože

 

Pomoću pametnog telefona Google Lens može da identifikuje osip, iritacije, fleke, mladeže i još mnogo toga i tako dobijete preliminarne informacije o stanju vaše kože.

Google Lens je program za prepoznavanje slika koji koristi neuronsku mrežu za vizuelnu analizu objekata i prikazivanje relevantnih informacija o njima.

Google Lens je integrisan u aplikacije Google Photos i Google Assistant, omogućavajući, na primjer, prepoznavanje biljaka i insekata. Očigledno je da je vještačka inteligencija ta koja čini da ovaj program funkcioniše, a sada je implementirana i mogućnost prepoznavanja različitih kožnih problema.

Google Lens Skin Identification  koristi vještačku inteligenciju i kompjuterski vid da bi pružio uvid u probleme kože kao što su osip, iritacije, fleke, mladeži i još mnogo toga.

Sve što treba da uradite je da fotoaparatom fotografišete dotično područje. Algoritam Google Lens zatim analizira sliku da bi identifikovao karakteristike i vizuelne obrasce povezane sa poznatim problemima kože.

Kada se analiza završi, Google Lens pruža informacije o identifikovanom problemu kože, kao što su opisi, mogući uzroci i preporuke za liječenje. Google ističe da Google Lens Skin Identification ni na koji način nema namjeru da zamijeni ljekarski pregled.

Ova funkcija više djeluje kao preliminarni alat za skrining kože. Korisnicima pomaže da postanu svjesniji o različitim problemima kože i promovišu važnost dermatološke njege u prevenciji ozbiljnih bolesti kao što je kožni melanom (rak kože).

Evo osam načina na koje Google Lens može pomoći da vam olakša život:

 

1. Naučite o stvarima na koje nailazite

 

Ako vidite zanimljivu zgradu ili obilježje koje ne prepoznajete, Lens može da vam kaže šta gledate i da vam pruži veze da saznate više. Bilo na putu ili u sopstvenom dvorištu, nije neuobičajeno da otkrijete biljke i životinje koje ne možete da se sjetite kako se zovu, a možda ih i prvi put vidite. Lens pomaže da pretražite ono što vidite i naučite sve o tome — na primjer, da li ta prelijepa biljka može da raste u zatvorenom prostoru.

 

2. Informacije o stanju kože

 

Čudan mladež ili osip na koži može uvijek da vas zabrine. Srećom, postoji novi način na koji Lens može pomoći. Google Lens nudi mogućnost pretraživanja stanja kože koja su vizuelno slična onome što vidite na svojoj koži.

Samo snimite sliku ili otpremite fotografiju preko Lensa i naći ćete vizuelna podudaranja koja će vam pomoći u traženju. Ako niste sigurni kako da opišete nešto drugo na svom tijelu, kao što je kvrga na usni, linija na noktima ili gubitak kose na glavi, ova funkcija će vam pomoći. Ova funkcija je trenutno dostupna u SAD.

 

3. Prevedite ulične natpise, menije i još mnogo toga na preko 100 jezika

 

Ako vaši ljetnji planovi uključuju putovanja, Lens vam može pomoći da premostite jezičku barijeru. Koristeći filter za prevođenje u Lensu, možete da otpremite ili snimite sliku, ili čak samo da usmjerite kameru na tekst koji želite da prevedete, kao što je meni ili ulični znak.

Lens će automatski da otkrije pisani jezik i prevede ga direktno na ekranu vašeg telefona.

 

4. Pomoć za domaći zadatak

 

Ako ste zaglavili na problemu domaćeg zadatka iz matematike, istorije ili nauke, dodirnite filter „pomoć za domaći zadatak“, a zatim snimite sliku i Lens će podijeliti uputstva koja će vam pomoći da naučite kako da riješite problem. Funkcija „pomoć za domaći zadatak“ vam takođe omogućava prevod na više jezika i možete da podesite željeni jezik za rezultate pretrage.

 

5. Kupujte proizvode koji vam privlače pažnju

 

Ako pretražujete na svom telefonu i primijetite proizvod koji biste voljeli da imate — možda neobičan par patika za trčanje ili funkcionalan ruksak za izlet — možete da koristite Lens da pronađete i kupite neku stvar koja vam se sviđa.

Samo napravite snimak ekrana i izaberite ga u Lensu i dobićete listu prodavnica za kupovinu sa linkovima do kojih možete da obavite kupovinu. Funkcioniše na isti način ako vidite da neko nosi određenu tašnu: Usmjerite kameru pomoću Lensa, snimite sliku tašne i vidjećete opcije od onlajn trgovaca.

 

6. Kombinujete riječi i slike da bi našli šta želite

 

Ako želite da kupite patike u plavoj boji sa žutim đonom. Multisearch in Lens vam omogućava da kombinujete riječi i slike da biste pronašli tačno ono što tražite. U ovom slučaju, snimite sliku patika u Lensu, a zatim prevucite prstom nagore da biste dodali riječi u pretragu (kao što je „plavo sa žutim“). Objektiv će vam tada pokazati slične patike u boji po vašem izboru.

Ovo takođe funkcioniše sa šarama – recimo da vidite zabavnu košulju i da biste voljeli taj uzorak za svoje zavjese. Slikajte košulju u Lensu, prevucite nagore i otkucajte „zavjese“ — i to je to.

 

7. Otkrijte ukusnu hranu u vašoj blizini

 

Multisearch takođe funkcioniše za pronalaženje stvari u blizini, poput hrane iz lokalnih restorana. Recimo da ste naišli na sliku jela koje bi željeli da probate, ali niste sigurni kako se zove. Samo povucite tu sliku u objektivu i dodajte riječi „blizu mene“ u pretragu; Lens će vam pokazati obližnje restorane koji služe ono što tražite.

 

8. Budite kreativni uz Lens + Bard

 

Lens-a uskoro stiže i u Google Bard, a tada ćete imati mogućnost da sarađujete sa generativnom vještačkom inteligencijom. Bez obzira da li želite da saznate više o nečemu što ste vidjeli ili da istražite potpuno nove ideje na vizuelniji način, možete se udružiti sa Bardom da biste započeli to putovanje. U narednim nedjeljama ćete moći da uključite slike u svoje Bardove upite, a Lens će da radi iza scene kako bi pomogao Bardu da shvati šta se prikazuje.

Na primjer, možete da pokažete Bardu fotografiju para sandala koje želite kupiti i pitati kako se zovu. Možete čak i da pitate Barda za ideje o tome kako da stilizujete te sandale za kompletan ljetnji izgled, a zatim nastavite da pretražujete u Pretrazi — koristeći dugme „Google it“ — da biste istražili širok spektar proizvoda od prodavaca širom weba.

(IT mixer)