„Odysee“ je lansiran krajem 2020. godine i od tada je ova video-platforma uspjela da skupi više od osam miliona korisnika, uprkos tome što je morala da se takmiči sa virtuelnim monopolistom sektora „YouTube-om“

 

Sa stanovišta korisnika i izgleda, „Odysee“ je veoma sličan „Youtube-u“, ali je to video-platforma koja ima neke suštinske razlike koje bi mogle biti od velikog interesa za korisnike koji traže alternativni i manje kontrolisan izvor informacija.

„Odysee“ je decentralizovana platforma koja je zasnovana na blokčejn tehnologiji, čime se izbjegava ekstremna kontrola koju „Youtube“ ili televizijske mreže imaju nad informacijama. Ovo je postalo veliki problem otkako je Evropska unija odlučila da blokira evropskim korisnicima pristup određenim medijskim kanalima, uključujući Sputnjik i njihove profile na društvenim mrežama.

Pravila platforme preciziraju da će jedini sadržaj koji će biti blokiran sadržaj pornografske prirode, ekstremnog nasilja i poziva na nasilje.

 

Gledanje videa može biti naplaćeno

 

Za razliku od „Youtube-a“, „Odysee“ plaća ne samo kreatorima sadržaja koji postavljaju svoje video-snimke, već i korisnicima koji ih gledaju. Ovo je moguće, još jednom, jer je platforma zasnovana na blokčejn tehnologiji. Konkretno, riječ je o LBRI (LBRY), mreži plaćanja i skladištenja datoteka koja je stvorena da podrži decentralizovane projekte, prije svega društvene mreže i video-platforme.

Da bi to uradio, korisnik treba da se registruje na platformu i LBRI tokeni će biti dodati njegovom nalogu za gledanje video-zapisa i obavljanje nekih drugih radnji.

Kada se akumulira određena količina ovih tokena, korisnik ih može povući sa svog „Odysee“ naloga i zamijeniti ih za gotovinu ili druge kriptovalute. Ovo se može uraditi, na primjer, na platformi „Bittrex“.

Pored toga, korisnici imaju opciju da povuku tokene koje su akumulirali u svoje kripto-novčanike kako bi ih tamo uskladištili, čekajući pravi trenutak da ih razmjene za druge valute ili kriptovalute.

Kao i druge kriptovalute, LBRI tokeni, koji se na berzama nazivaju LBC, pate od određene volatilnosti, ali u isto vrijeme nude velike mogućnosti ako se prodaju kada cijena raste.

(Sputnik)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.