Jedna od glavnih tema u IT svijetu mjesecima unazad su hardverski zahtjevi za Windows 11

 

Sada kada je napokon stigao osvrćemo se na to koji su to hardverski zahtjevi potrebni za Windows 11, zatim šta je potrebno da vaš računa ima, kako biste dobili nadogradnju, ali i šta se dešava ako oni nisu zadovoljeni.

U pitanju su sljedeći minimalni hardverski zahtjevi za nadogradnju na Windows 11:

  • Procesor: 1GHz ili brži, dva jezgra, 64bit
  • RAM: 4GB
  • Prostor: 64GB (+dodatni prostor za ažuriranja ili neke mogućnosti)
  • Grafika: DirectX 12, WDDM 2.0
  • Firmware: UEFI sa Secure Boot
  • TPM: verzija 2
  • Ekran: HD (720p), 9 inča, 8bit
  • Internet veza: neophodna za ažuriranja i pristup Microsoft nalogu za Home edition

 

Trusted Platform Module 2.0

 

Najveća prašina digla se oko TPM-a (Trusted Platform Module) u verziji 2. To ustvari znači da određeni broj čipova i matičnih ploča zvanično neće moći na Windows 11.

Microsoft-ova želja da Windows 11 PC-jevi budu bezbjednije sprave u praksi znači da će ažuriranje na novi Windows moći da dobiju računari sa Intelovim procesorima počevši od 8 generacije i AMD-ovima od Zen 2.

U nekim slučajevima moguće je nadograditi računar koji nema TPM 2.0 posebnim modulima. Za to je prije svega potrebno provjeriti situaciju sa matičnom pločom.

Većina proizvođača matičnih ploča ima liste podržanih modela i šta činiti ako vaša nije na listi, pa je sajt kompanije koja je napravila vašu prvo mjesto koje treba posjetiti.

Listu podržanih Intel procesora možete vidjeti ovdje, za AMD vidite ovdje, a za ARM, odnosno Qualcomm, ovdje.

 

Pouzdanost samo na zvanično podržanom hardveru

 

Iako je u početku izgledalo drugačije, Microsoft neće blokirati instalaciju Windowsa 11 pomoću ISO fajlova i na računarima koji ne zadovoljavaju pomenute uslove. Ipak, ovakvi računari sa Windowsom 11 mogli bi da ne dobiju ažuriranja, čak i ona koja se tiču bezbjednosti.

Uz to, Microsoft ističe da pouzdanost i stabilnost Windowsa 11 mogu biti postignuti samo na zvanično podržanom hardveru.

Na kraju, ukoliko se želite poigrati isključivo na sopstvenu odgovornost, zajednica je našla moguće rješenje i za hardver koji nije na Microsoft-ovoj listi.

Naglašavamo da je u pitanju „zaobilazno“ rješenje koje može imati negativne posledice i ne preporučuje se osim u svrhe istraživanja i tesitranja.

Uz sve ovo valja imati u vidu i da se o Windowsu 11 ne mora misliti odmah, Windows 10 „živjeće“ do 14. oktobra 2025. godine.

(B92)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.