Novi eksperimentalni SleepLoop uređaj dizajniran je da pomogne u spavanju emitovanjem zvukova u glavu korisnika

 

Da bi nam pomogli da zaspimo i održimo stanje dubokog sna, naučnici ETH Zurich-a su razvili nosivi uređaj pod nazivom SleepLoop koji emituje zvukove u glavu korisnika.

Inspirisan je prethodnim studijama koje su pokazale da tačno vremenski određen zvuk koji se reprodukuje preko slušalica pomaže da se podstaknu moždani talasi poznati kao spori ili delta talasi, koji se javljaju tokom ciklusa dubokog sna.

Međutim, do sada je ovaj rezultat bio postignut samo u laboratorijima za spavanje u kontrolisanim uslovima, dok je nasuprot tome, SleepLoop uređaj namijenjen za korišćenje kod kuće svake noći.

Dio s trakom za glavu uređaja sadrži elektrode i mikročip, koji kontinuirano prate električnu aktivnost mozga korisnika. Čim se otkriju spori talasi, SleepLoop emituje zvučni signal kratkog klikanja. Iako nosilac uređaja ne čuje ovaj zvuk, signal pojačava spore talase pomažući u sinhronizaciji aktivnosti relevantnih neurona.

Kad su snimljeni podaci naknadno analizirani, ustanovljeno je da je korišćenje SleepLoop-a zaista pojačalo delta talase kod nekih ispitanika, dok je na druge imalo mali ili nikakav učinak.

Na temelju ovih nalaza, naučnici sada pokušavaju da uspostave metodu predviđanja koliko će uređaj djelovati na određene pojedince, a samim tim i uređaj poboljšao.

SleepLoop trenutno komercijalizuje spinoff kompanija Tosoo. Rad o istraživanju, koje vodi dr. Karolin Lustenberger, nedavno je objavljen u časopisu Communications Medicine.

(ETH Zurich)