Hidroavion, nazvan TitanAir, trebalo bi da leti Titanovom atmosferom i plovi njegovim jezerima

 

Jedan od najnovijih koncepata koje finansira NIAC uključuju avion TitanAir koji bi mogao da leti na Saturnovom mjesecu Titanu.

Saturnov mjesec Titan dugo je intrigirao astronome svojom gustom atmosferom i jezerima i rijekama metana. To je jedinstveno mjesto u našem solarnom sistemu u kojem hemija koja se odvija može biti slična onoj koja se dogodila na ranoj Zemlji. Očekuje se da će dron veličine rovera pod nazivom Dragonfly biti lansiran na ovaj mjesec 2027. godine kako bi proučavao njegov sitnozrnasti, suvlji organski materijal.

Quinn Morley, glavni istraživač u Planet Enterprises u Gig Harboru u Vašingtonu, i njegovi saradnici na Washington State University i drugim institucijama predviđaju komplementarnu misiju Titana kako bi istražili vlažnije regije intrigantnog mjeseca. Dizajn nalik hidroavionu, nazvan TitanAir, vinuo bi se kroz Titanovu atmosferu i plovio njegovim jezerima.

TitanAir bi mogao stići na Mjesec otprilike deset godina nakon Dragonfly-a „kako bi pomogao u otključavanju ključnih tajni ove vanzemaljske planete“, rekao je Morley.

Prednji dio krila aviona bi „pio“ tečni metan koji se formira na površini krila dok avion leti kroz kišne oblake. Tečnost prikupljena unutar krila mogla bi se analizirati instrumentima i prenijeti nazad na Zemlju.

Mali rover ili helikopter mogao bi letjeti na mjesta do kojih avion ne može doći i vraćati uzorke u avion. Počevši od jeseni, Morley želi da bude partner sa dizajnerskim timovima studenata inženjeringa u državi Vašington na idejama za TitanAir.

“Analiza oblaka, jezera i obala omogućava nam da napadnemo potragu za životom na tri jedinstvena načina pomoću jedne svemirske letjelice,” rekao je Morley u e-poruci, “povećavajući naše šanse da otkrijemo ove duboke misterije.”

 

Naučno-fantastični koncepti

 

Tehnološki napredak i naučna otkrića transformisali su način na koji posmatramo i istražujemo kosmos. Kako će se istraživanje svemira promijeniti u narednim decenijama i koje nove mogućnosti će se pojaviti?

Ova pitanja su u središtu NASA-inog programa Inovative Advanced Concepts, ili NIAC, koji dodjeljuje sredstva za koncepte koji bi mogli biti dio budućih misija.

„NASA se usuđuje da nemoguće učini mogućim“, rekao je administrator NASA-e Bill Nelson u izjavi. „To je ostvarivo samo zahvaljujući inovatorima, misliocima i činiocima koji nam pomažu da zamislimo i pripremimo se za budućnost istraživanja svemira. Program NIAC pomaže ovim naučnicima i inženjerima koji razmišljaju u budućnosti tako što će dati alate i podršku koja im je potrebna da podstaknu tehnologiju koja će da omogući buduće NASA misije.”

Posljednje takmičenje NIAC-a odabralo je 14 novih koncepata , od kojih je svaki dodijelio 175.000 dolara u januaru. Sada, ovi istraživači imaju devet mjeseci da iskoriste to finansiranje za usavršavanje i testiranje svojih ideja kako bi vidjeli da li mogu napredovati u drugu fazu finansiranja, koja iznosi 600.000 dolara kako bi dočarali svoje koncepte i približili ih stvarnosti.

Samo pet projekata je stiglo do treće faze tokom NIAC programa — 2 miliona dolara da bi se nešto moglo implementirati.

„Aktivan od 2011. godine, takmičarski program je otvoren za širok spektar ideja sve dok su tehnički vjerodostojne“, rekao je Michael LaPointe, izvršni direktor programa za NIAC u NASA-i.

Neki od najnovijih koncepata koje finansira NIAC uključuju fluidni svemirski teleskop, samorastuće cigle namijenjene Marsu i avion TitanAir koji bi mogao da leti na Saturnovom mjesecu Titanu, između ostalog. Mnoge ideje su rezultat kreativne saradnje između stručnjaka iz različitih oblasti koji izazivaju jedni druge da smisle nove ideje.

(CNN)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.