Xiaomi se suočio sa ozbiljnim preprekama kada je u pitanju njegov projekat električnih automobila, u prošlosti se naširoko izvještavalo da kompanija ima problema s dobijanjem dozvole za proizvodnju. Kineska vlada je povećala zahtjeve za proizvođače električnih automobila nakon niza kolapsa novih kompanija u posljednjih nekoliko godina.

U Kini svakoj kompaniji koja želi da pokrene posao za proizvodnju automobila potrebna je vrlo specifična licenca, a sa pojavom električnih vozila tu licencu je bilo prilično lako dobiti. Došlo je do toga da je Kina imala desetine novih kompanija kojima je vlada davala finansijsku pomoć da bi nakon toga propale i nestale.

 

Do dozvole zaobilaznim putem

 

carVertical banner - sponsored

Xiaomi je uhvaćen u novim reformama, kompanija je kasnila da podnese zahtjev za licencu za proizvodnju prema starim pravilima, a nova pravila očito izazivaju ozbiljne probleme. Xiaomi nije sam u ovoj borbi i drugi proizvođači električnih automobila suočili su se sa istom situacijom i došli do kreativnih rješenja.

Nio, na primjer, ne proizvodi vlastite automobile, već umjesto toga ima ugovor s JAC-om koji ima licencu za proizvodnju. Li Auto je preuzeo Lifang Technology samo zato što je već imao licencu za proizvodnju. XPeng je preuzeo Guangdong Foday 2020. godine iz istog razloga, ali sada je vlastita tvornica u Guangzhouu dobila licencu.

Xiaomi je odlučio zauzeti sličan pristup i umjesto da čeka i riskira nova odlaganja, preuzeo je kontrolu nad ugašenom njemačkom kompanijom Borgward koja je bankrotirala u novembru prošle godine. Borgward je još uvijek certificiran za proizvodnju vozila i zahvaljujući ovoj akviziciji Xiaomi više ne bi trebao imati problema s licenciranjem.

 

Xiaomi elektricni automobil MS11 fotografija koja je procurila na internetu
Xiaomi elektricni automobil MS11 fotografija koja je procurila na internetu

 

Xiaomi gradi fabriku kapaciteta od 300.000 vozila

 

Zvuči gotovo nemoguće da bi kompanija koja je uložila 1,5 milijardi dolara za razvoj svog auto biznisa i koja već gradi svoju fabriku od 300.000 vozila u Pekingu, to učinila bez stvarne dozvole za proizvodnju. Teško je zamisliti da se kompanija poput Xiaomia muči sa dobijanjem takve dozvole.

Xiaomi planira izgradnju svoje fabrike u dvije faze – prva bi trebala biti završena 2024. godine sa proizvodnim kapacitetom od 150.000. Druga faza će dodati još 150.000 do 2026. godine.

Prvi električni automobil kompanije Xiaomi i njegov dizajn je već procurio zajedno sa njegovim imenom, iako je kompanija pokušala da to prvo demantuje, a zatim da zahtjeva kompenzaciju od dobavljača koji je objavio slike.

To nije bio lak početak za Xiaomi i samo pokazuje da čak i za takvog giganta, sa gotovo neograničenim sredstvima, pokretanje kompanije za električne automobile od nule može biti pravi izazov. Kompanija je još uvijek daleko od obične plovidbe, ali može odahnuti i fokusirati se na dovođenje svog prvog električnog vozila kupcima koji već čekaju.

(GSMarena)

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.