Amerikanci pokušavaju da odsjeku Kinu od tehnologija proizvodnje poluprovodnika zbog čega je u SAD i kontinentalnoj Evropi počela trka za izgradnju fabrika čipova

 

Hladni rat 2.0 će biti trka poluprovodnika, a ne trka u naoružanju, piše profesor DŽon Naton za Gardijan.

Po njegovom mišljenju, upravo će Tajvan i fabrika TSMC postati centar geopolitičkog sukoba između SAD i Kine.

Tenzije između SAD i Kine su jasne i rastu. Kini, kao i Zapadu, nedostaje sopstveni kapacitet za proizvodnju čipova visokih performansi. Tajvanski TSMC čini 84% najnaprednije proizvodnje čipova i „ako TSMC-ova proizvodnja prestane, zaustaviće se i globalna elektronska industrija.

Amerikanci na sve moguće načine pokušavaju da odsjeku Kinu od tehnologija proizvodnje poluprovodnika. U SAD i kontinentalnoj Evropi počela je trka za izgradnju fabrika čipova.

Svojim subvencijama i ubjeđivanjem o diversifikaciji proizvodnje radi bezbjednosnih zahtjeva, Amerikanci su odvukli TSMC da izgradi fabriku u Arizoni, ali Moris Čang, osnivač TSMC-a, procjenjuje da čipovi koje proizvodi TSMC Arizona mogu koštati 50% više od onih koje proizvodi TSMC Tajvan.

Prelazak na čipove iz Arizone će dovesti do ozbiljnog povećanja cijene proizvoda, ali ovo povećanje se uvijek može prenijeti na potrošača, posebno ako nema alternative. Na primjer, ako je Tajvan pod blokadom, proizvodni pogoni se uništavaju, prelaze pod kontrolu protivnika Zapada.

 

Američko-kineski rat čipova

 

Prošlog mjeseca, SAD su dobile podršku Japana i Holandije da ograniče kinesku industriju čipova u tekućem američko-kineskom ratu čipova, piše Computerworld.

SAD su uvjerile dvije zemlje da sarađuju u proširenju zabrane izvoza tehnologije za proizvodnju čipova u Kinu. Ovaj potez bi mogao ograničiti kinesku domaću industriju čipova jer postoji malo drugih izvora sofisticiranih tehnologija potrebnih za modernu proizvodnju poluprovodnika, ako ih uopšte ima.

Bajdenova administracija je početkom oktobra izdala nove kontrole izvoza koje ograničavaju američke firme da prodaju napredne poluprovodnike kao i opremu potrebnu za njihovu proizvodnju nekim kineskim proizvođačima, osim ako ne dobiju posebnu licencu.

Sredinom decembra, administracija je proširila ta ograničenja kako bi uključila još 36 kineskih proizvođača čipova u pristup američkoj tehnologiji čipova, uključujući Yangtze Memory Technologies Corporation (YMTC), najvećeg ugovornog proizvođača čipova na svijetu.

 

TSMC globalna ekspanzija

 

Prošlog mjeseca, kompanija je saopštila da razmatra otvaranje svoje prve fabrike u Evropi i druge u Japanu. Fabrika Europe će se vjerovatno pojaviti u njemačkom gradu Drezdenu.

Prema tvitu tajvanske istraživačke firme TrendForce, očekuje se da će proizvodnja TSMC-a u SAD-u dostići 3% ukupnog kapaciteta do 2025. godine, u odnosu na 1% 2022. godine. U isto vrijeme, postotak čipova koje TSMC proizvodi na Tajvanu će pasti sa 93% u 2022. do 88% do 2025. godine.

Vrijedi napomenuti da TSMC-ove nadolazeće 4nm i 3nm fabrike u SAD, koje bi trebalo da počnu s radom 2024. odnosno 2026. godine, neće pokazati najnaprednije mogućnosti kompanije.

TSMC već povećava proizvodnju 3nm čipova na Tajvanu i rekao je da planira da počne proizvodnju 2nm čipova u zemlji do kraja 2025. godine, prije nego što 3nm fabrika kompanije u SAD-u uopštee počne da radi.

Svojim ulaganjima u Arizonu, TSMC gleda na 52 milijarde dolara u američkim subvencijama za proizvodnju čipova koje je Kongres usvojio prije nekoliko mjeseci kao dio zakona o čipovima i nauci.

(IT mixer)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.