Američki proizvođač vozila Nikola Motors se, ne baš tako davno činio kao neko ko bi mogao da postane naredna Tesla. Kompanija sa sjedištem u američkoj saveznoj državi Juti je primila investicije od velikog General Motorsa i činilo se da može da postane jednako veliko ime u svijetu električnih kamiona kao što je Tesla to uradila sa putničkim automobilima. Ali, kada se sve završilo, ispostavilo se da je Nikola bio jedna od mnogobrojnih „kula od karata“, a njen osnivač i prvi čovek brenda, Trevor Milton se našao na optuženičkoj klupi za prevaru.

Četrdestogodišnji Milton se nekada hvalio kako je od siromašnog uličnog prodavca napravio firmu čija se vrijednost u jednom momentu procjenjivala na čak 34 milijarde dolara (više nego neki drugi američki proizvođači s dugom istorijom, kao što su Ford i Chrysler), ali kada je urađena detaljna istraga, ispostavilo se da su silne riječi bile samo prazne riječi.

 

Fiktivne narudžbe u svrhu povećanja akcija na berzi

 

carVertical banner - sponsored

Mnogobrojne narudžbe kojima se Nikola hvalio kako je dobio, su zapravo bile od strane firmi koje postoje samo na papiru i za koje je u većini slučajeva spomenuti Milton zapravo bio osnivač. U suštini, da bi povećao cijene akcija Nikole na berzi, Milton bi preko svojih drugih kompanija pravio lažne narudžbe bez naravno ikakvog plana da vozila budu isporučena.

Tokom suđenja su svjedočili mnogobrojni inženjeri koji su potvrdili da je Milton „prodavao maglu“. Jedan od njih je bio inženjer Brendan Babijark koji će reći da je prototip Nikolinog takozvanog „revolucionarnog pikap kamioneta“ pod imenom Badger zapravo bio našminkani Ford F-150 Raptor, iako je Milton ranije tvrdio da mu je upravo cilj da pošalje „dinosauruse“ kao što je ovaj bestseler u penziju.

Mark Rasel, još jedna od visoko pozicioniranih osoba u kompaniji, je izjavio da je scena kamiona na vodonik koji će kreće autoputem u Juti bila velika montaža pošto kamion uopšte nije imao mehaniku. Sve je snimljeno kao jedan veliki holivudski film u kome je pronađena nizbrdica pa je djelovalo kao da kamion zapravo vozi iako se u suštini, vozilo samo kotrljalo.

Kim Brejdi je bila direktor za finansije u Nikoli i svjedočila je koliko je Milton bio opsjednut cijenama firme na berzi i cilj mu je samo bio da one rastu bez obzira da li bi kompanija bila u stanju da ispuni obećanja.

S druge strane, advokatski tim optuženog se branio pričom kako Miltonov plan nikada nije bio prevara već firma jednostavno nije uspjela da ispuni obećanja zahvaljujući epidemiji virusa korone i problema sa dobavljačima. Takva odbrana nije dala rezultate pošto je Nikola već platio kaznu od 125 miliona dolara za prevaru, a sada je njen osnivač progašen krivim iz istog razloga. Još uvek nismo sigurni koliko dugo će robijati, ali mu se smiješi kazna u trajanju od 25 godina.

Američki sistem funkcioniše relativno sporo pa Milton sada ima pravo na bezbroj žalbi pre nego što završi u zatvorskoj ćeliji. Do tada ćemo ga viđati na slobodi uz vjerovatno mnogobrojne priče kako je žrtva mnogo veće teorije zavjere…

(Autorepublika)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.