Otkriće na Saturnovom mjesecu Enceladus-u je jedna od najvjerovatnijih nada za pronalazak obližnjeg vanzemaljskog života

 

Fosfati su pronađeni na Saturnovom mjesecu Enceladus-u, u novom otkriću koje podstiče nadu u pronalazak vanzemaljskog života u našem Sunčevom sistemu.

Ovo je prvi put da je fosfor pronađen u nekom okeanu koji nije na Zemlji, i označava veliki razvoj u našem razumijevanju drugih okeanskih svjetova.

Enceladus je jedna od najvjerovatnijih nada za pronalazak obližnjeg vanzemaljskog života. Dok je spolja umotan u ledenu koru, ispod je globalni okean koji bi mogao biti utočište za vanzemaljski život. Ispod svoje ledene površine, Saturnov ledeni mjesec Enceladus ima mnogo iznenađenja: rezervoar tekuće vode, organska hemijska jedinjenja i hidrotermalne otvore.

Nešto od tog okeana izbacuje i izlazi sa površine Enceladus-a, u obliku ogromnih perja. Naučnici su bili u mogućnosti da ispitaju te perjanice kako bi bolje razumjeli sam okean, uključujući i novu studiju.

Istraživači u najnovijoj studiji koristili su podatke iz misije Cassini – koja je letjela oko Saturna i Enceladus-a – kako bi otkrili od čega se sastoje okeani.

Oni ne samo da su pronašli fosfor, već podaci sugerišu da bi mogle postojati koncentracije barem 100 puta veće nego u Zemljinim okeanima.

Štaviše, modelovanje zasnovano na novim podacima sugeriše da bi isto moglo biti istinito i za druge okeanske svjetove, potencijalno povećavajući šanse za vanzemaljski život i tamo.

Fosfor sam po sebi nije dokaz života. Ali na Zemlji, prisustvo fosfornih jedinjenja u vodi ključno je za biološku aktivnost, pa je to ključni dio procjene da li udaljeni svijet može da podrži život.

Rad je opisan u studiji, „Detekcija fosfata koji potiču iz Enceladus-ovog okeana„, objavljenom u Nature.