Novi ruski metod borbe protiv roja dronova efikasno će odbiti protivničke, prije svega terorističke napade i zaštititi kako vojne, tako i civilne objekte

 

Ruski vojni ekspert Jurij Knutov smatra da je novi način borbe protiv roja malih dronova koji predviđa raspršivanje malih fragmenata municije iznad zaštićenog objekta iz specijalnog kvadrokoptera veliko dostignuće stručnjaka Vojnog univerziteta Ministarstva odbrane Rusije.

Riječ je o minijaturnoj letjelici opremljenoj kontrolnim blokom, višecjevnim borbenim modulom i četiri teleskopska upravljača međusobno povezanih mrežom koja „raspršuje“ municiju u male fragmente koji lete u različitim pravcima.

Ovaj sistem će moći da pokrije zaštićene objekte fragmentacionim poljem. U borbenom položaju, dron visi u vazduhu iznad objekta sa otvorenom mrežom.

Mrežni senzori očitavaju kretanje napadačkog „roja“ i šalju signal električnim kapsulama za punjenje višecjevnog borbenog modula. Nakon toga sve njegove cijevi pucaju u isto vrijeme, a ovako stvoreno fragmentaciono polje uništava neprijateljske dronove.

Knutov ističe da je danas borba protiv „roja“ dronova (bespilotnih letjelica) jedan od prioriteta protivvazdušne odbrane u uslovima savremenog ratovanja. Zbog toga se razvijaju različite metode i sredstva, uključujući sisteme za elektronsko ratovanje, elektromagnetno, lasersko oružje i slično.

Međutim, dodaje ekspert, oni nisu u stanju da se u potpunosti izbore sa ovim zadatkom. Osim toga, njihovo djelovanje zahtjeva značajna sredstva.

S druge strane, objašnjava Knutov, upotreba kvadrokoptera koji ispaljuju karteč je efikasan i istovremeno jeftiniji način za pouzdano odbijanje protivničkih dronova.

Osim toga, ispaljivanjem karteča stvara se prilično široko polje, pa su šanse veće da fragmenti municije pogode dron, čak i više njih i tako ih onesposobe.

 

Rojevi dronova velika opasnost

 

Danas veliku opasnost predstavljaju rojevi dronova, a prijetnja od njihovih napada je sve veća.

Efikasnih sredstava zaštite od ovoga praktično nema, osim sistema za elektronsko ratovanje, koji ne mogu uvek da pokažu željeni rezultat, pošto konstruktori dronova stalno unapređuju svoje sisteme, koriste satelitske veze i vještačku inteligenciju.

„Prije oko godinu dana Amerikanci su demonstrirali dejstvo roja dronova, koji su autonomno, bez ljudske intervencije, napali objekat i pomoću vještačke inteligencije ga uništili. Oduprijeti se takvom napadu bilo je praktično nemoguće. Činjenica da smo sada smislili metod koji omogućava zaštitu objekata od roja dronova je veoma veliko dostignuće“, rekao je Knutov, koji je i direktor Muzeja vojske PVO.

(Sputnik news)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.