Godine 2019. SAD su stavili Huawei na trgovinsku crnu listu, što je značilo da su američke kompanije zahtijevale posebnu licencu za nastavak trgovanja. Licence su dodijeljene kompanijama poput AMD-a, Intela i Qualcomma. Ovom posljednjem je bilo dozvoljeno da isporučuje samo 4G čipsete (što smo vidjeli u novijim modelima Huawei P i Mate serije).

Dozvole su se nastavile davati tokom prvih dana administracije predsjednika Bidena, ali upućeni sada kažu da SAD žele proširiti listu zabranjenih artikala.

 

Zabrana se proširuje na 4G tehnologiju, Wi-Fi 6 i Wi-Fi 7 tehnologiju

 

Navodi se da novi dodaci uključuju 4G tehnologiju, Wi-Fi 6 i 7, tehnologiju koja se odnosi na umjetnu inteligenciju, kao i visoke performanse i računarstvo u oblaku (cloud computing). Prema jednom insajderu, nove licence za 4G artikle se već odbijaju.

Što se tiče starih licenci, jedan tehnički stručnjak je rekao da Ministarstvo trgovine traži da oduzme sve stare licence. Čak i ako to ne učini eksplicitno, te licence će na kraju isteći.

Još u oktobru, Bajden je uveo nove kontrole izvoza opreme koja se koristi za proizvodnju poluprovodnika, ograničenja koja se primenjuju na tehnologiju za čvorove naprednije od 14nm, a u nekim slučajevima čak i od 16nm. Japan i Holandija pridružuju se naporima SAD i zabraniće svojim domaćim kompanijama da izvoze opremu u Kinu, navodi se u izveštaju Bloomberga od pre nekoliko dana. Ova ograničenja imaju za cilj ugušiti rast kineske domaće industrije poluprovodnika. Huawei je već potvrdio da se Kirin neće vraćati, barem ove godine, jer kompanija ne može pronaći livnicu koja ne koristi tehnologiju iz SAD-a.

Huawei je bio najpoznatiji po svojim pametnim telefonima i mrežnoj opremi, ali kompanija se morala prilagoditi. Prešao je u cloud computing, na primjer, posao koji bi uskoro mogao postati meta američkih sankcija.

Huawei je doživio nagli pad prihoda 2021. godine kada su trgovinska ograničenja počela da stupaju na snagu (prihodi su mu pali za trećinu). Međutim, od tada je relativno stabilan i u decembru 2022. ostvario je ukupan prihod od 91,53 milijarde dolara.

Američko ministarstvo trgovine nije komentarisalo pojedinosti budućih zabrana izvoza trgovine.

(GSMarena / Reuters)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.