Solar Airship One cepelinu trebaće 20 dana da preleti cijeli ekvator, oko 40.000 km

 

Solar Airship One cepelin kompanije Euro Airship, koja je specijalizovana za projektovanje, izgradnju i prodaju vazdušnih brodova, letjeće bez prestanka oko svijeta bez fosilnih goriva i bez emisije CO2.

Ovaj projekat bez presedana biće prva svjetska demonstracija potpuno novog rješenja za mobilnost sa niskim sadržajem ugljenika, piše New Atlas.

Tokom dana, solarni paneli će napajati električne pogonske sisteme vazdušnog broda, dok će prikupljati dodatnu energiju za noćni let elektrolizom vode u vodonik. Noću, vodonik će proći kroz gorivu ćeliju, obezbjeđujući snagu za nastavak leta.

Cepelinom će upravljati bivši francuski astronaut i pilot vazduhoplovnih snaga Mišel Tonjini, preživeli paraplegičar i akrobatski pilot Dorin Borneton i avanturista Bertran Pikar, koji je leteo oko svijeta balonom Breitling Orbiter 3 1999. godine i takođe pilotirao Solar Impulse 2 avionom na prvom solarnom letu oko svijeta.

Euro Airship tim očekuje prosječnu brzinu leta od nešto više od 83 km/h i vjeruje da će putovanje oko svijeta trajati oko 20 dana.

Energija koju će Solar Airship One koristiti je obnovljiva, ali jedna ključna komponenta nije. Njegova kruta struktura je ispunjena sa 15 odvojenih školjki koje sadrže ukupno 50.000 kubnih metara helijuma. Interesantna činjenica: helijum je jedini element na Zemlji koji je potpuno nezamjenjiv, jer kada pobjegne u vazduh, diže se pravo iz atmosfere i izbacuje se u svemir.

Euro Airship tim se priprema za obilazak Zemlje 2026. godine bez emisija ugljenika, ostajući blizu ekvatora i na visini od oko 6.000 m.

(IT mixer)