Naši mobilni uređaji i naši računari imaju upotrebu grafičkih kartica (GPU) u svom hardveru. One se koriste za pomoć pri prikazivanju grafike i videozapisa bilo da pokušavate urediti video ili igrati igrice. Međutim, čini se da grafičke kartice imaju još jednu potencijalnu zloćudnu upotrebu, a to je praćenje vaše aktivnosti na internetu.

To tvrde istraživači sa raznih univerziteta širom svijeta poput Izraela, Australije i Francuske, koji su u svom radu napisali potencijalni novi način uzimanja otisaka prstiju aktivnosti korisnika na webu.

Prema istraživačima, čini se da se jedinstveni identifikator može kreirati iz GPU skladišta svakog korisnika. To znači da iako postoje hiljade ili milioni korisnika širom svijeta koji koriste isti GPU, male proizvodne razlike u svakom od njih mogu stvoriti jedinstveni otisak prsta.

Ovo se mjeri tako što se vidi koliko je vremena potrebno GPU-u uređaja da razriješi određene vizualne elemente pomoću WebGL-a i na osnovu toga može kreirati identifikator za vaš određeni uređaj. U ovom trenutku, kolačići su još uvijek preferirani način praćenja, ali kako su kompanije poput Applea i Googlea počele blokirati kolačiće i otežati praćenje, kompanije su morale pronaći alternativne načine praćenja korisnika.

Istraživači su otkrili svoja otkrića brojnim relevantnim kompanijama 2020., uključujući Google, Brave i Mozilla, i nastavili su ih obavještavati o svojim istraživanjima. Slično tome, istraživači izvještavaju da je Khronos grupa, softverski konzorcij koji je “odgovoran za WebGL specifikaciju” odgovorio na njihove nalaze osnivanjem “tehničke studijske grupe koja će razgovarati o otkrivanju podataka s dobavljačima pretraživača i drugim zainteresiranim stranama”.

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.