Bitkoin obično prati Nasdaq indeks koji je zasnovan na uspješnosti tehnoloških kompanija

 

Cijena ove kriptovalute, koja je početkom 2023. godine ulila nadu u oporavak i oživljavanje kriptotržišta i podigla bitkoin sa 17.000 na današnji nivo, odjednom je stala i nastavila da se vrti u prosjeku oko 24.500 dolara, prenosi Capital.

Bitkoinom se danas trguje na oko 24.182 dolara, a maksimum koji je postigao u februaru bio je na 24.786 dolara, 16. februara.

Prema pisanju stranih medija, prelazak na nivo iznad 25.000 dolara zavisi od performansi tehnoloških kompanija koje se očekuje nakon silaska prvog kvartala.

„Tehnološke firme su prošle godine loše poslovale i sve zavisi od toga kako će se oporaviti u prvom kvartalu. Zato bitkoin ne napreduje dalje, a kvartalni rezultati biće poznati početkom aprila“, piše CoinDesk.

Bitkoin obično prati Nasdaq indeks koji je zasnovan na uspješnosti tehnoloških kompanija.

Takođe, podaci sa platforme za pregled grafikona TradingView pokazuju da je dominacija digitalnog tokena Tethera, odnosno udjela stabilne kriptovalute u ukupnoj tržišnoj kapitalizaciji kriptovaluta, ostala stabilna na nivou od 6,5 odsto od kraja januara, što je znak da se trgovci opredjeljuju za tu stabilnu valutu.

Ethereum je danas koštao 1.650 dolara i uprkos malom padu od dva odsto, ipak je zabilježio rast od preko 300 dolara za samo mjesec dana.

Ipak, posljednjih dana mali je broj kriptovaluta u zelenom, većina bilježi opadanje vrijednosti. Najveće gubitke bilježe Index Chain za 12,6 odsto, Fetch.ai za 12,5 odsto, Injective Protocol za gotovo 12 odsto i SuperRare za 11,3 odsto.

Najveći rast zabilježili su Ankr od 51 odsto, Stacks od 21,50 odsto, Yearn Finance od 14,5 odsto i Ren od 12 odsto.

 

Faktori koji utiču na cijenu bitkoina

 

Mnogi drugi faktori mogu uticati na cijenu bitkoina.

Bitcoin ima fiksnu ukupnu ponudu, tako da je otporan na inflaciju koja muči fiat valute. Ovo sugeriše da bitkoin ponekad može, dugoročno gledano, nadmašiti tradicionalne valute.

Cijena bitkoina se ponekad takođe kreće sa ili kao odgovor na promjene u široj ekonomiji. Na primjer, bitkoin je ostvario impresivne dobitke u 2020. jer su se mnoge nacionalne ekonomije zatvorile i štampana je neviđena količina fiat valute kao odgovor na pandemiju COVID-19.

Razvoj projekta i vijesti su dalji pokretači cijena.

Vrijednost BTC-a je takođe podložna događajima prepolovljenja. Ova zakazana prilagođavanja, u kojima je broj bitkoina koji se dodjeljuju rudarima za obradu transakcija prepolovljen, odvijaju se svake četiri godine. Događaji prepolovljenja povezani su sa privremenim povećanjem cijene bitkoina, iako se povećanje može objasniti drugim faktorima.

Usvajanje investitora je još jedan očigledan doprinos vrijednosti bitkoin-a. Tokom 2020. i 2021. godine, kompanije kao što su MicroStrategy, Square i Tesla su bile na naslovnim stranama za kupovinu velikih količina bitkoina.

Čini se da izjave za javnost poznatih investitora imaju veliki uticaj na kurs bitkoina. Uspon i pad bitkoina u 2021. godini poklopili su se sa tvitovima direktora Tesle (i kripto-entuzijaste) Ilona Maska.

U stvari, značajan dio svih bitkoina se drži u trezorima javnih i privatnih kompanija i fondova sličnih ETF-u. Pored smanjenja ponude na otvorenom tržištu, institucionalno ulaganje u bitkoin moglo bi povećati povjerenje u kriptovalutu i ​​podstaći više maloprodajnih ulaganja – što je još jedan važan pokretač cijene bitkoina.

Svi ovi faktori utiču na današnju cijenu bitkoina.

(IT mixer)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.