Sjevernokorejska interkontinentalna raketa „Hwasong 18“ uspješno testirana ovog mjeseca, može da nosi više nuklearnih bojevih glava i pokrije cijelu teritoriju SAD

 

Sjevernokorejska raketa „Hwasong 18“ koristi čvrsto gorivo, ispaljuje se sa pokretnih lansera i vrlo je teška za otkrivanje, što je potencijalno čini nerješivom enigmom za SAD, ističu na Sputniku.

Raketa s tečnim gorivom „Hwasong 17“ testirana je u martu. Ispaljena je pod visokim uglom kako bi pala blizu obale Severne Koreje, dosegnuvši visinu od 6.045 kilometara. Projektil sa čvrstim gorivom „Hwasong 18“ lansiran je 12. jula i vinuo se u svemir do visine od 6.648 kilometara (po zvaničnom saopštenju sjevernokorejske vlasti).

Ova nova raketa, koja je ispaljena iz okoline Pjongjanga, letjela je 75 minuta i pala nedaleko od japanskog ostrva Hokaido, van japanskih teritorijalnih voda, pa čak i van ekskluzivne ekonomske zone te dalekoistočne zemlje.

Potparol japanske vlade Hirokazu Macuno nakon lansiranja izašao je u javnost s ocjenom da je ona dostigla visinu od 6.000 kilometara, što sugeriše da vlasti u Tokiju vjeruju da je test najnovije severnokorejske interkontinentalne rakete uspio.

 

Domet preko 15.000 kilometara

 

Isti projektil prvi put je isproban u aprilu ove godine. „Hwasong 18“ (korejski: „Mars 18“) je tada dostigao visinu od 3.000 kilometara, što je u nekim zapadnim medijima bilo ocijenjeno kao neuspješno lansiranje, mada su sjevernokorejske vlasti ponudile objašnjenje da su brzina i dolet rakete bili namjerno ograničeni radi sticanja potrebnih saznanja o njenim mogućnostima.

Južnokorejski stručnjaci koji su analizirali raketu sa severnokorejskih snimaka tvrde da „Hwasong 18“ ima veći motor od prethodnog modela na tečno gorivo i vjerovatno ima domet od preko 15.000 kilometara, što je dovoljno da pokrije cijele Sjedinjene Američke Države.

Štaviše, sa obzirom na veličinu projektila, južnokorejski vojni analitičari veruju da ona može da ponese više bojevih glava. Oni smatraju da „Hwasong 18“ teži između 55 i 60 tona. Pošto bojeva glava obično zauzima dva procenta ukupne težine, na projektil može da bude postavljena jedna tona eksploziva ili nuklearnog punjenja. Predviđa se i da će, kako dalje bude tekao razvoj rakete, njena nosivost i domet biti dalje unapređivani.

 

Otežano lociranje i uništavanje

 

„Hwasong 18“ ne samo što ima pogon na čvrsto gorivo, koje omogućava brzo lansiranje, već je i mobilan jer je postavljen na kamione. To sve znatno otežava lociranje i uništavanje, u poređenju sa interkontinentalnom raketom „Hwasong 17“, koja zahtjeva dugo tankovanje goriva pred lansiranje i tako protivniku daje vremenski prozor unutar kojeg može da je nađe i onesposobi.

„Hwasong 18“ će, nagovestile su vlasti u Pjongjangu, u budućnosti činiti okosnicu sjevernokorejskih nuklearnih snaga i svojom sposobnošću da uništi više američkih gradova istovremeno biti snažan adut za odvraćanje SAD i njenih saveznika od pokušaja da vojnom intervencijom obori vladu ili ugrozi opstanak sjevernokorejske države.

Strani stručnjaci procjenjuju da Sjeverna Koreja posjeduje oko 50 nuklearnih glava, od kojih neke, po svemu sudeći, može da pošalje i na SAD, koje za nju predstavljaju najveću bezbjednosnu prijetnju.

(IT mixer)